Przeładunki w Porcie Gdańsk. Ambitne plany na 2024

wbijamszpile.pl 3 miesięcy temu

Port Gdańsk zamierza zwiększyć przeładunki do 86,8 mln ton w 2024 roku. To o 7,2 proc. więcej niż w ubiegłym roku, kiedy to przeładowano 81 mln ton. Prognozy te wynikają z analizy sytuacji gospodarczej oraz informacji od operatorów portowych. Możliwości, jeżeli chodzi o przeładunki w Porcie Gdańsk wynoszą prawie 100 mln ton.

Na szczególną uwagę zasługują prognozowane wzrosty w grupach ładunkowych takich jak zboże, drewno, paliwa płynne i drobnica. W przypadku zboża prognozowany wzrost wynosi aż 85,2 proc., natomiast paliwa płynne mają wzrosnąć o 53,4 proc. Drewno zanotuje wzrost o 19,5 proc., a drobnica o 4,5 proc.

Z drugiej strony, prognozy przewidują spadki w grupach ładunkowych takich jak ruda oraz inne masowe. Ruda ma zanotować spadek o 34,2 proc., a inne masowe o 22,4 proc.

Stabilność przeładunków węgla

Przeładunki węgla mają pozostać na zbliżonym poziomie, z minimalnym spadkiem o 0,5 proc. Ma to znaczenie w kontekście protestów, które formułują mieszkańcy dzielnic przyportowych. Od lat mierzą się oni z pyłem węglowym, który przenoszony jest na dzielnice mieszkaniowe właśnie ze składowisk portowych.

🌊 Zobacz ruch statków w portach nad Zatoką Gdańską 🌊

  • 🚢 W Gdyni
  • 🚢 W porcie zewnętrznym w Gdańsku
  • 🚢 W porcie wewnętrznym w Gdańsku

🌟 Sprawdź aktualny ruch statków i bądź na bieżąco z wydarzeniami na wodach Zatoki Gdańskiej! 🌟

Przeładunki w Porcie Gdańsk – zdolności

W 2023 roku Port Gdańsk osiągnął zdolności przeładunkowe na poziomie 93,9 mln ton. Z tego, port zewnętrzny mógł obsłużyć 74,5 mln ton, a port wewnętrzny 19,4 mln ton. W rzeczywistości przeładowano 81 mln ton, co stanowiło wzrost o 12,7 mln ton w porównaniu do 2022 roku.

Dodajmy na koniec, iż Skarb Państwa posiada 95,57 proc. akcji Portu Gdańsk. Gmina ma 2,32 proc., a osoby fizyczne 2,11 proc.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału