Zespół Śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo o sygn. PK III 1 Ds 1.2016 dotyczące katastrofy samolotu Tu-154M, która miała miejsce w dniu 10 kwietnia 2010 roku w rejonie lotniska w Smoleńsku.
Podstawowym celem działania Zespołu Śledczego jest ustalenia rzeczywistych przyczyn i przebiegu katastrofy, w tym ustalenie osób odpowiedzialnych za jej spowodowanie.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Od początku śledztwa uzyskano łącznie kilkaset opinii i ekspertyz biegłych różnej specjalności. Zgromadzono również bardzo dużą liczbę elektronicznych danych (kilka terabajtów), które przez cały czas są poddawane analizie. Ponadto przesłuchano ponad 1000 świadków. Akta sprawy liczą aktualnie blisko 1979 tomów. W ramach śledztwa weryfikowanych jest równolegle wiele wersji kryminalistycznych.
W 2016 roku powołano Międzynarodowy Zespół Biegłych z zakresu medycyny sądowej, którego zadaniem było między innymi określenie przyczyny zgonu, mechanizmu oraz okoliczności powstania stwierdzonych u ofiar obrażeń. W sumie biegli wydali blisko 200 opinii medycznych, w tym opinie wstępne, uzupełniające i opinię końcową z zakresu medycyny sądowej.
Międzynarodowy Zespół Biegłych
W 2019 roku powołano Międzynarodowy Zespół Biegłych (MZB), którego zadaniem było wydanie kompleksowej opinii w zakresie okoliczności katastrofy, w tym jej przyczyn i przebiegu.
W dniu 9 września 2024 r. do Prokuratury Krajowej wpłynęła opinia
MZB dotycząca okoliczności, w tym przebiegu i przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M. Opinia ta została przekazana do przysięgłego tłumaczenia z języka angielskiego na język polski. Po przetłumaczeniu opinia zostanie poddana analizie w świetle pozostałego materiału dowodowego.
Śledztwo główne jest w tej chwili przedłużone do dnia 31 grudnia 2024 roku.
Oprócz głównego śledztwa Zespół Śledczy nr 1 prowadził kilkanaście innych postępowań, z których kilka zostało już prawomocnie zakończonych, w tym postępowanie obejmujące tzw. „wątek remontowy”. Obecnie, poza śledztwem głównym, zespół prowadzi 5 innych postępowań.