Prace przygotowawcze budowy elektrowni jądrowej już się rozpoczęły

liderzyinnowacyjnosci.com 1 miesiąc temu

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna — podkreślił w komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace. Przez pewien czas zamieszanie wprowadziła swoimi wątpliwościami nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.

Miejscem budowy będzie Lubiatowo-Kopalino, gmina Choczewo na Pomorzu. Pomimo wątpliwości wypowiedzianych przez wojewodę pomorską, prace przygotowawcze już się rozpoczęły. jeżeli prace pójdą zgodnie z harmonogramem, pierwszy prąd popłynie w 2033 r.

Pełnomocnik rządu przypomniał, iż spółka Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskała najważniejsze decyzje administracyjne dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. Chodzi o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 19 września 2023 r. przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Drugim dokumentem jest decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji, wydana 26 października 2023 r. przez wojewodę pomorskiego. „Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji jest ostateczna i przyznaje spółce Polskie Elektrownie Jądrowe prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy elektrowni jądrowej, a także jej późniejszej eksploatacji” — podkreślił pełnomocnik.

Zaznaczył ponadto, iż w lokalizacji gdzie ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa rozpoczęły się już pierwsze, niezbędne na tym etapie projektu prace.

Niepewność odnośnie do realizacji inwestycji wprowadziła w wypowiedzi dla „Dziennika Bałtyckiego” wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. — Ta decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące – powiedziała. Krytycznie wypowiadał się też wicemarszałek pomorski Leszek Bonna, który optował za Żarnowcem.

„Prace terenowe wchodzą w kolejny etap”

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała w piątek, iż trwa przygotowywanie terenu pod pogłębione badania geologiczne, a prace terenowe z tym związane wchodzą w kolejny etap. Teren sprawdzany będzie do sześciu metrów głębokości m.in. pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów np. z okresu II Wojny Światowej. Kolejnym etapem prac będzie karczowanie terenu.

PEJ wyjaśniła, iż badania terenowe rozpoczną się wiosną 2024, a za prace odpowiadać będzie firma Bechtel.

Spółka podkreśliła, iż budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest strategicznym dla kraju projektem. Ma on na celu m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy czystej i przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej. Na budowie elektrowni jądrowej skorzystać ma też gmina gdzie powstanie elektrownia (dochody pochodzące z podatków, a także rozwój infrastruktury towarzyszącej).

Odpowiedzialnym za projekt elektrowni będzie konsorcjum Westinghouse-Bechtel z którym PEJ podpisały umowę na zaprojektowanie siłowni. Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.

Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Idź do oryginalnego materiału