Środowisko, Zdrowie, Ludność i Pokolenia, Usługi Miejskie, Mieszkalnictwo, Przestrzeń, Infrastruktura oraz Edukacja to 8 bloków tematycznych, na których opiera się startujący dziś Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Towarzyszy mu wyzwanie „Healthy Cities”, za pomocą którego w ubiegłym roku posadzono ponad 10 tys. drzew. To, ile zostanie posadzonych w tej edycji – zależy od Was.
Kongres Zdrowe Miasta to pokłosie projektu Indeks Zdrowych Miast — inicjatywy zainaugurowanej w 2022 roku przez Grupę LUX MED i SGH w Warszawie. Jest to raport na temat zdrowia polskich miasta, którego dwie edycje cieszyły się zainteresowaniem zarówno włodarzy, jak i mieszkańców. Obie edycje szeroko opisywaliśmy na łamach SmogLabu.
Rozwinięciem tego projektu jest wrześniowe wydarzenie, które w założeniu organizatorów ma być platformą dyskusji, wymiany myśli, doświadczeń i poglądów przedstawicieli samorządów, biznesu i organizacji miejskich.
Wydarzeniu towarzyszy czwarta edycja wyzwania Healthy Cities, która łączy promowanie zdrowego stylu życia z troską o środowisko naturalne. Przez cały wrzesień uczestnicy wykonują minimum 6 tysięcy kroków dziennie, a Grupa LUX MED zobowiązuje się do posadzenia tylu drzew, ilu uczestników dołączy do wyzwania. Rok temu było to ponad 10,5 tysiąca sadzonek.
- Czytaj także: Indeks Zdrowych Miast. Niespodziewany skok z 27. miejsca na drugie
Healthy Cities. Posadzą tyle drzew, ilu uczestników wyzwania
Do wyzwania wciąż można dołączyć. Biorą w nim udział pracownicy firm i mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu. W tegorocznej edycji wyzwania równocześnie można rywalizować zarówno w grupie firmy, jak i miasta. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Healthy Cities Polska (dostępną w sklepach Google Play i App Store) i za jej pomocą zbierać kroki, które są przeliczane na punkty. Na uczestników czekają nagrody. Celem akcji jest przekonanie jak największej liczby osób do tego, iż każdy krok jest istotny i kieruje w stronę zdrowszego życia.
– Healthy Cities to dla nas coś więcej niż wyzwanie – to zobowiązanie do budowania zdrowszej przyszłości dla nas wszystkich. Inicjatywa Healthy Cities nie tylko edukuje i promuje codzienną aktywność fizyczną, ale także wspiera realne działania na rzecz ochrony środowiska. Każdy krok, który wykonamy razem, ma znaczenie – zarówno dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak i dla planety – mówi Anna Rulkiewicz, szefowa Grupy LUX MED.
60 tys. dla najbardziej aktywnych miast
Najbardziej aktywne miasta otrzymają zielony budżet o łącznej wysokości 60 tys. złotych, który zostanie przeznaczony na wsparcie proekologicznych inicjatyw. Natomiast trzy zwycięskie firmy obejmą patronatem rewitalizację torfowisk – ekosystemów niezbędnych do funkcjonowania naszej planety. W tegorocznej odsłonie akcji rewitalizacją objęte są: Kampinoski Park Narodowy, ochrona Bagna Wasilkowo i Górniańskich Łąk, użytek ekologiczny „Przemkowskie Bagno”.
Aby przystąpić do akcji wystarczy pobrać aplikację Healthy Cities Polska, wybrać miasto i/lub firmę, które się wspiera i przez cały wrzesień zbierać minimum 6 tys. kroków dziennie.
–
Zdjęcie tytułowe: shutterstock/VesnaArt