Portugalia: Rząd odrzuca możliwość wypłaty reparacji za niewolnictwo i kolonializm

1 tydzień temu

Portugalscy politycy spierają się o to, czy ich kraj powinien wypłacić reparacje za kolonizację i niewolnictwo.

Portugalia od XV do XX w. była imperium kolonialnym posiadającym liczne terytoria na całym świecie. Przez większość tego okresu chętnie zajmowała się ona handlem niewolnikami: czarnoskórych Afrykanów wywoziła z Afryki przez Atlantyk, przede wszystkim do Brazylii, by tam pracowali oni na plantacjach. W sumie w okresie od XV do XIX w. ofiarą tego procederu mogło paść ok. 6 milionów Afrykanów.

Wczoraj (27 kwietnia) prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa stwierdził, iż jego kraj powinien wypłacić reparacje państwom, które Portugalia kolonizowała. „Nie możemy zamieść tego pod dywan lub schować do szuflady. Mamy obowiązek przeprowadzenia tego procesu (przyznania reparacji – red.)”, stwierdził.

Według prezydenta forma reparacji mogłaby być różna. Portugalia mogłaby zarówno wypłacić państwom kolonizowanym przez siebie pieniądze, jak również np. umorzyć ich długi względem Lizbony.

Portugalski prawicowy rząd, któremu przewodzi Luis Montenegro postanowił odnieść się do wypowiedzi prezydenta. Według niego konieczne jest „pogłębienie wzajemnych relacji, szacunku do prawdy historycznej i wzrastającej współpracy opartej na pojednaniu bratnich ludzi”, z państwami, które były kolonizowane i wykorzystywane przez Portugalczyków.

Rząd stwierdził jednocześnie, iż nie przewiduje żadnego „procesu czy programu” wypłaty reparacji. W komunikacie stwierdzono, iż podobną politykę prezentowały w przeszłości również poprzednie portugalskie rządy.

Lizbona określiła relacje z byłymi koloniami jako „doskonałe” i stwierdziła, iż współpracuje z nimi w wielu różnych dziedzinach takich jak edukacja, nauka języka, kultura czy opieka zdrowotna. Między państwami istnieje również kooperacja gospodarcza i finansowa.

Portugalia posiadała szereg kolonii na całym świecie. Były to m.in. w Afryce: Angola, Mozambik i Wyspy Zielonego Przylądka (wszystkie do 1975 r.); a w Ameryce Łacińskiej: Barbados (1536-1620), Brazylia (1530-1822), Gujana Francuska (1809-1817) czy Urugwaj (1808-1822). Portugalia posiadała również liczne kolonie w Azji, ich byłe posiadłości nie są jednak w tej chwili niepodległymi krajami (poza Malediwami, które były kolonią w XVI w.), ale głównie wchodzą w skład innych państw m.in. Indonezji, Indii, Malezji czy Japonii.

Idź do oryginalnego materiału