„Pompuj ciepło z głową”. Branża pomp ciepła odpowiada na nieuczciwe praktyki

2 tygodni temu

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wystartowała z kampanią informacyjną pn. „Pompuj ciepło z głową”. To odpowiedź na szereg nieuczciwych praktyk na rynku oraz zwrot w kierunku ochrony osób planujących montaż tego typu urządzeń.

Główne cele kampanii branży pomp ciepła to wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie korzyści ekologicznych i ekonomicznych, jakie można uzyskać korzystając z technologii pomp ciepła w swoim domu. To także wyjaśnienie najważniejszych zasad efektywnej i niezawodnej instalacji tych urządzeń.

– Innymi słowy ma ona pokazać wszystkim zainteresowanym, jak ważna jest przy inwestycji w pompę ciepła kompleksowość działań. To kolejno odpowiednie przygotowanie budynku, precyzyjny dobór urządzeń, ich prawidłowy montaż, profesjonalny serwis i prawidłowa obsługa – słyszymy w organizacji PORT PC.

W ramach kampanii przewidziano m.in. cykl praktycznych poradników oraz publikacje „fakty i mity” dotyczące tego segmentu rynku. Dla osób planujących montaż pompy ciepła już dostępny jest przystępny poradnik, który ma przygotować przyszłych użytkowników do wyboru odpowiedniego instalatora.

Jak wybrać dobrego instalatora? Kilka ważnych punktów

Po pierwsze warto zwracać uwagę na to, czy fachowiec ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w instalowaniu pomp ciepła. Sprawdzić można stosowne certyfikaty, ukończone szkolenia oraz doświadczenie w tym zakresie, a także autoryzację producenta lub producentów wybranych pomp ciepła. Kolejna rzecz to certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) na montaż pompy ciepła. jeżeli instalator ma takie dokumenty, to dodatkowo potwierdzą jego kompetencje.

Profesjonalny wykonawca powinien też orientować się w lokalnych warunkach i wymogach prawnych dotyczących instalacji pomp ciepła w Polsce. Dzięki temu zyskamy pewność, iż wybierze on odpowiedni model pompy ciepła dostosowany do potrzeb i warunków naszego domu. Kolejną rzecz, którą warto sprawdzić to wytyczne branżowe dotyczące projektowania, dobory i wykonania instalacji. Zapis o realizacji prac zgodnie z nimi można wpisać w umowę z wykonawcą.

Ważne są rekomendacje. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy zatem opinie innych inwestorów o danym instalatorze – jego kwalifikacjach, umiejętnościach i wykonanym montażu. Popytajmy znajomych, przeczytajmy komentarze w Internecie, odwiedźmy domy, w których wykonał podobne prace. Stawiajmy na rzetelność oferty wykonawcy. Przy wyborze nie kierujmy się głównie niską ceną. Tania oferta powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Może ona oznaczać zastosowanie w instalacji gorszej jakości komponentów albo nieuwzględnienie części materiałów lub prac. Bardzo istotny jest również tzw. czynnik ludzki. Zwróćmy więc uwagę, czy instalator jest skłonny do odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości, czy odpowiada na nie wyczerpująco oraz proponuje fachowe doradztwo już po instalacji.

  • Czytaj także: Skąd się biorą rachunki grozy za pompy ciepła? W taki sposób firmy oszukują klientów

Jak wybrać pompę ciepła i jej instalatora? Ubezpieczenie, umowa i gwarancja

Jeśli chcemy lepiej zabezpieczyć inwestycję, zdecydujmy się na wykonawcę posiadającego ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w działalności zawodowej. To zapewni ochronę w przypadku ewentualnych szkód powstałych podczas montażu. Nie wszyscy instalatorzy decydują się na takie ubezpieczenie.

Wymagajmy, aby umowa określająca zasady współpracy miała formę pisemną i była sformułowana w czytelny dla nas sposób. Pamiętajmy, iż powinny się w niej znaleźć jasno ustalone warunki współpracy, w tym ściśle określony zakres prac, koszty, terminy i gwarancje.

Jeszcze przed podpisaniem umowy dopytajmy szczegółowo o warunki gwarancji i o to, na jaką pomoc możemy liczyć w razie jakichkolwiek problemów z obsługą czy eksploatacją pompy ciepła. Z pełną wersją pierwszej części poradnika można się zapoznać w tym miejscu.



Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem PORT PC.

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock/Kuchine

Idź do oryginalnego materiału