Pompa ciepła split – czym jest i jak działa?

2 tygodni temu

Urządzenia typu split są najpopularniejszymi rodzajami pomp ciepła typu powietrze-woda montowanymi w polskich domach. Pompy ciepła split to energooszczędne i wygodne w eksploatacji źródła ogrzewania umożliwiające przeniesienie ciepła przy minimalnym zużyciu prądu. Te innowacyjne jednostki nie tylko odciążają domowe budżety, ale też realnie wspierają planetę. Jak są zbudowane, na jakiej zasadzie działają i dlaczego warto ogrzewać nimi domy? Wyjaśniamy!

Pompa ciepła split – budowa i działanie

Popularnym przykładem pomp ciepła o konstrukcji split są urządzenia typu powietrze-woda umożliwiające ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jednostki pozyskują energię cieplną z powietrza i przenoszą ją poprzez czynnik chłodniczy do części wewnętrznej dystrybuującej ciepło do środka.

Split to po angielsku „rozdzielać”, więc już sama nazwa informuje nas o budowie tego urządzenia. Pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej ze sprężarką, zaworem rozprężnym i parownikiem oraz wewnętrznej, w której znajduje się wymiennik płytowy, pompa obiegowa oraz naczynie przeponowe. Jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną pompy ciepła powietrze-woda łączą rury z czynnikiem chłodniczym. Od rodzaju zastosowanego czynnika roboczego w pompie ciepła zależy sposób działania urządzenia i wydajność całej instalacji, a także jej wpływ na środowisko naturalne.

Zasada działania splitów polega na przechwytywaniu ciepła z powietrza zewnętrznego i wykorzystywaniu go do podnoszenia temperatury wewnątrz budynków oraz do ogrzewania wody znajdującej się w bojlerach.

Powietrze zassane przez pompę ciepła typu split obmywa parownik i oddaje energię do czynnika chłodniczego krążącego pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Następnie schłodzone powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz, a czynnik chłodniczy zmienia postać na gazową. Uzyskany gaz trafia do sprężarki podnoszącej ciśnienie i temperaturę ziębnika, a następnie taki gorący czynnik zostaje skierowany na skraplacz, który przekazuje ciepło do systemu grzewczego. Ta kaskada reakcji zwiększa temperaturę wody znajdującej się w instalacji c.o. – wyjaśnia Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w KAISAI.

Montaż pompy ciepła typu split

Pompa ciepła split działa dokładnie w taki sam sposób jak jednostka monoblok, a jedyną różnicą między tymi urządzeniami jest ich budowa oraz wynikający z niej sposób montażu. Podłączenie systemu może być zrealizowane jedynie przez fachowca dysponującego specjalnymi uprawnieniami f-gas. Wynika to z faktu, iż niektóre czynniki robocze w pompach ciepła mają potencjał wybuchowy i trzeba się z nimi obchodzić w umiejętny sposób, a bez stosownego przeszkolenia nie byłoby to możliwe.

Pompy ciepła typu split montuje się wyjątkowo szybko, bo zwykle w jeden dzień. Jednostka zewnętrzna jest instalowana w niewielkiej odległości od budynku, zwykle ok. 30 cm od ściany i nieco powyżej linii gruntu, natomiast jednostkę wewnętrzną pozostawia się w pomieszczeniu gospodarczym. Kompaktowa jednostka wewnętrzna nie zajmuje dużo miejsca i łatwo ją wkomponować w dostępną przestrzeń, natomiast zewnętrzna w razie potrzeby może być estetycznie zabudowana specjalną osłoną – należy zadbać jedynie o swobodny przepływ powietrza i dostęp do jednostki zewnętrznej.

Najważniejsze zalety pomp ciepła powietrze-woda split

Urządzenia typu split mają kilka niekwestionowanych zalet, a pierwszą z nich jest korzystna cena. Pompy ciepła są wyjątkowo ekonomiczne. Niewątpliwą mocną stroną tych jednostek jest też cicha praca. Główne źródła hałasu, czyli wentylatory i sprężarka są umieszczone w jednostce zewnętrznej, natomiast wewnętrzna co prawda generuje dźwięki, ale nie przeszkadza bardziej niż inne domowe urządzania takie jak lodówka czy płyta indukcyjna.

Zaletą konstrukcji split jest też możliwość uniknięcia ryzyka zamarzania przewodów, w których płynie ziębnik. Czynnik roboczy w pompie ciepła paruje w zależności od ciśnienia, ale możemy mieć pewność, iż ta substnacja nie zamarznie choćby w przypadku ujemnych temperatur. Splity nie są narażone na zamarzanie choćby w największe mrozy i często to właśnie ta cecha przemawia o ich wyborze – wyjaśnia Dariusz Stachura.

Pompa typu split – gdzie się sprawdzi?

Dwujednostkową pompę ciepła powietrze-woda split można zamontować w każdym typie budynku – zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w blokach, obiektach handlowych, usługowych i magazynowych, a także w biurowcach, hotelach i urzędach.

Pompa ciepła split umożliwia notowanie realnych oszczędności w długoterminowej perspektywie i odnosi się to do każdego typu budynku, ale oczywiście w tych nowoczesnych lub poddanych termomodernizacji oszczędności będą największe. Ograniczenie wysokości kosztów ogrzewania jest jak najbardziej realne, natomiast ostatecznie zależy od cech budynku i jego zapotrzebowania na energię oraz od tego, czy pompę połączymy z fotowoltaiką.

Przykładem jednostki o uniwersalnym zastosowaniu jest m.in. pompa ciepła split Arctic, którą można z powodzeniem wykorzystać do ogrzewania domu, biura, mieszkania w kamienicy i apartamentu. Pompa Arctic z czynnikiem R32 może być podłączona aż do 16 jednostek, co umożliwia znaczne zwielokrotnienie jej mocy i wykorzystanie urządzenia do ogrzewania oraz chłodzenia dużych obiektów.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Idź do oryginalnego materiału