Koszty ogrzewania domu i energii pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Coraz częściej osoby szukające oszczędności stawiają na pompy ciepła jako tanie źródło energii cieplnej, ale najlepsze połączenie to pompa ciepła i fotowoltaika. Dlaczego?
Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż pompy ciepła stały się technologią, która ma pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Z raportu „Heat pumps barometer 2021” przygotowanego przez EurObserv’ER wynika, iż w latach 2019-2020 wartość sprzedaży na rynku pomp ciepła wzrosła o 3,4% i przez cały czas nie zwalnia. Już w 2020 roku na terenie Unii Europejskiej pracowało ponad 41,9 mln źródeł ciepła w postaci pomp ciepła, które były w stanie wyprodukować 13,2 Mtoe energii. smerfom również przypadło do gustu wytwarzanie ciepła i ciepłej wody użytkowej dzięki pomp ciepła, bo kupili ich ponad 56,5 tys. w 2020 roku. Niestety, nie ma jeszcze danych za 2021 rok, ale można przewidywać wzrost sprzedaży takich urządzeń. Coraz częstsze połączenie to pompa ciepła i fotowoltaika. Co można zyskać, decydując się na takie źródła energii i ciepła?
Działanie pompy ciepła i jej zalety
Zacznijmy od tego, jak działa taka pompa. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia, a następnie przekazuje ją do instalacji grzewczej i c.w.u. To wszystko sprawia, iż dzięki pompy można zarówno ogrzewać dom, jak i generować ciepłą wodę użytkową. Jakie są jej atuty?
- Przede wszystkim to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań na rynku.
- To także urządzenie tanie w eksploatacji, ponieważ wykorzystuje naturalne zasoby i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne jak produkcja energii z paliw kopalnych wykorzystywanej do ogrzewania budynku.
- Inwestycja w pompę ciepła pozwala wygodnie i niemal bezobsługowo dostarczać ciepło.
Pompa ciepła potrafi wymuszać przepływ powietrza z obszaru zimniejszego do obszaru cieplejszego, działając trochę jak lodówka. Pompa wykorzystuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Warto dodać, iż latem takie urządzenie może pracować jak klimatyzator.
Pompy ciepła – rodzaje
Inwestor ma do wyboru różne rodzaje pomp cieplnych:
- powietrzna pompa ciepła – źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Wyróżnia się pompy ciepła typu powietrze-powietrze (ciepło transportowane do wnętrza budynku);
- pompa powietrze-woda do ogrzewania wykorzystuje energię skumulowaną w powietrzu. Przekształcają ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
- gruntowa pompa ciepła – najpopularniejsza w Polsce. Ciepło jest pobierane z gruntu – do ogrzewania pomieszczeń oraz do przygotowania c.w.u. Wysoką efektywność działania;
- wodna pompa ciepła – źródłem ciepła jest woda płynąca, która może być jedynym źródłem ogrzewania domu.
Warto wyjaśnić, w jaki sposób jest zasilana każda z tych pomp, ponieważ to istotna kwestia dla opłacalności całego przedsięwzięcia.
Opłacalność ogrzewania pompą ciepła a rachunki za prąd
Wyprodukowanie energii cieplnej dzięki pompie jest efektywne i tanie w porównaniu do innych źródeł ciepła w postaci kotła gazowego czy tradycyjnego kotła węglowego. W zależności od tego, jakie są warunki zewnętrzne i zależnie od parametrów samej pompy można przyjąć, iż potrafi ona z 1 kWh wygenerować co najmniej 3,5 kWh energii cieplnej.
- Przyjmijmy, iż dom o powierzchni 150 mkw. w ciągu roku ma zapotrzebowanie energetyczne rzędu 12 210 kWh (ogrzewanie i c.w.u.).
- Za 1 kWh energii elektrycznej z sieci energetycznej trzeba zapłacić średnio 0,77 zł (według cen energii w roku 2022).
- Roczny koszt ogrzewania pompą ciepła, która zużyje ok. 3 490 kWh, wyniesie ok. 2 687 zł.
Czy możliwe jest ograniczenie do minimum rachunków za energię elektryczną lub ich znaczne zmniejszenie dzięki pracy pompy ciepła? Okazuje się, iż tak!
Mix energetyczny fotowoltaika i pompa ciepła – tanie ogrzewanie domu.
Odnawialne źródła energii pozwalają często całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię, którą zużywa dom. Dlaczego z tego nie skorzystać? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki. Jakie są korzyści z łączenia instalacji PV oraz pompy?
– Pompa ciepła może zimą podgrzewać, a latem chłodzić. Warto jednak zatrzymać się przy znacznych oszczędnościach w rachunkach za ogrzewanie i wodę oraz w rachunkach za prąd. Idealne jest połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła – zwraca uwagę Marcel Janczak, Dyrektor ds. Technologii i Rozwoju w Da Vinci Green Energy. – Przemawia za tym wiele argumentów. W wielu miejscach w Polsce mamy dobre warunki do produkcji energii elektrycznej z energii słońca, dlatego tak popularny jest zakup i montaż paneli PV. Instalacja o mocy 1 kW może wyprodukować rocznie 1000 kWh energii. Instalacja z panelami fotowoltaicznymi może zapewnić darmową energię, która będzie zasilała pompę ciepła. Dzięki temu wyprodukowana nadwyżka nie będzie już oddawana do sieci, ale zostanie wykorzystana przez pompę. Co równie istotne, przy takim połączeniu można zredukować koszt inwestycji, ponieważ pompa ciepła i panele fotowoltaiczne w zestawie są po prostu tańsze – podkreśla ekspert.
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła?
Połączenie pompy ciepła i PV okaże się jednak efektywne wówczas, gdy produkcja energii elektrycznej nie będzie mniejsza od zużycia energii. Tylko wtedy unikniesz wysokich kosztów energii. To oznacza, iż trzeba dobrać odpowiednią moc instalacji PV. Jeśli, jak napisaliśmy wcześniej, pompa ciepła pobiera rocznie ok. 3 490 kWh, do jej zasilania wystarczyłaby moc instalacji 3,5 kWp. Oczywiście, potrzebna będzie jeszcze energia, która zasili inne urządzenia elektryczne oraz oświetlenie. Trzeba zatem sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię.
Pompa ciepła i fotowoltaika – inwestycja z dotacją
Pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie, za pomocą którego da się obniżyć koszt montażu i zakupu urządzeń. Zmniejsza się koszt ich ogrzewania i zasilania urządzeń, a jeżeli chcesz, by koszty inwestycji były mniejsze, można skorzystać z dofinansowania:
- w przypadku tych dwóch rozwiązań można skorzystać np. z programu Czyste Powietrze, gdzie maksymalna dotacja wynosi 37 tys. zł;
- można to połączyć z ulgą termomodernizacyjną, gdzie limit odliczenia wynosi 53 tys. zł;
- na fotowoltaikę można dostać także dopłatę z programu Mój Prąd (od 4 tys. zł), a na pompę ciepła – z nowego programu Moje Ciepło (dostępne choćby 21 tys. zł).
Pompa ciepła to rozwiązanie w zasadzie bezobsługowe. Połączenie jej z fotowoltaiką pozwala na magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej w postaci energii cieplnej, co pozwala znacznie zredukować koszt prądu. Pompa zasilana jest wtedy energią słoneczną. jeżeli chcesz się przekonać, czy takie rozwiązania będą się opłacać, skorzystaj ze wsparcia Da Vinci Green Energy. Doświadczeni specjaliści pomogą ci oszacować koszty i przedstawią plan, za pomocą którego inwestycja w pompę ciepła i fotowoltaikę będzie jak najbardziej korzystna.
<— Powrót do BLOGA