Pompa ciepła czy gaz?

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: pompa ciepła


Jak brzmi odpowiedź na pytanie „pompa ciepła czy gaz?” Aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę koszty założenia i utrzymania systemu, ceny paliwa i energii elektrycznej oraz niezawodność samych urządzeń.

Od Twojego wyboru – pompa ciepła czy gaz – zależą roczne koszty ogrzewania budynku, możliwości utrzymania optymalnej temperatury, a także poziom emisji zanieczyszczeń powietrza. Dlaczego w dłuższej perspektywie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii opłaca się zdecydowanie bardziej, niż spalanie paliw kopalnych? Sprawdź!

Jak grzeje pompa ciepła?

Do pracy urządzenia potrzeba prądu elektrycznego. Sposób funkcjonowania pompy ciepła jest porównywalny z innymi urządzeniami AGD, takimi jak lodówka albo klimatyzator. Dlaczego? Czynnik chłodniczy krąży w układzie, wykorzystując zjawisko termodynamiczne do generowania oraz przekazywania energii z dolnego do górnego źródła ciepła. Pompa nie wytwarza ciepła sama, tylko dzięki sprężarce transferuje je w odpowiednie miejsce.

Pompa ciepła – jaką instalację wybrać w domu, a jaką w gospodarstwie i w firmie? Czy jest jakaś różnica?

Urządzenia tego rodzaju wykorzystują energię odnawialną do ogrzewania podłogowego, a także podgrzewania wody czy powietrza w pomieszczeniu. W zależności od tego, skąd pozyskuje energię cieplną, wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje pomp ciepła. Są to:

  • powietrzna pompa ciepła – jej montaż wiąże się ze stosunkowo najniższymi kosztami, ale urządzenie w wersji pozbawionej grzałki zwykle nie wystarcza jako jedyne źródło ogrzewania. Pompy powietrzne dzielą się na 2 podstawowe grupy – w zależności od tego, dokąd przekazują energię cieplną z powietrza. Powietrzne pompy ciepła to urządzenia typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze;
  • wodna pompa ciepła – to instalacja o najwyższej efektywności energetycznej. Wymaga jednak największego wkładu inwestycyjnego podczas modernizacji. Układy zasilania w wodnych pompach ciepła wykorzystują energię elektryczną, np. z fotowoltaiki;
  • gruntowa pompa ciepła – wysoką wydajność energetyczną łączy z wszechstronnym zastosowaniem. Do maksymalnie efektywnego działania gruntowych pomp ciepła potrzeba albo rozległej powierzchni ziemi, albo głębokich odwiertów (przy zastosowaniu sond pionowych choćby do 100 m w głąb gruntu).

Pompy ciepła są w stanie przekształcić 1 kWh energii elektrycznej zasilającej sprężarkę w 2 kWh energii cieplnej, a niektóre modele generują choćby w 4 kWh ciepła. Dostępne są również urządzenia hybrydowe – wykorzystujące zarówno energię odnawialną, jak i tradycyjną (np. olej lub gaz).

10 największych zalet pomp ciepła

Co przemawia za montażem takiej instalacji grzewczej? Eksperci najczęściej wskazują na kwestie z poniższej listy:

  1. Ogrzewanie pompą ciepła nie emituje spalin i żadnych innych zanieczyszczeń (i nie ma potrzeby budowania komina).
  2. Czystsze powietrze poprawia stan środowiska i jakość żywności produkowanej w okolicy.
  3. Energia termiczna wykorzystywana przez pompy ciepła jest całkowicie darmowa.
  4. Urządzenia grzewcze pracują efektywnie choćby w niskich temperaturach, a latem pompę ciepła można wykorzystać do schłodzenia wnętrza.
  5. Pompy ciepła łatwo połączyć z instalacjami niskotemperaturowymi (ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami).
  6. Podzespoły w wysokiej jakości pompach ciepła utrzymują pełną efektywność przez wiele lat.
  7. Odpada konieczność zakupu i składowania jakiegokolwiek paliwa.
  8. Wartość rynkowa obiektu z działającą pompą ciepła od razu rośnie.
  9. Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa – wystarczy raz ustawić regulator. Później zaczyna działać zaawansowana automatyka.
  10. Instalacja pompy ciepła zapewnia korzyści finansowe z dotacji i podatków.

Jak działa ogrzewanie gazowe?

Wiesz już, jakie zalety ma pompa ciepła – czy gaz może się z nią równać pod jakimkolwiek względem? Najczęściej wskazuje się na koszty instalacji. Założenie ogrzewania gazowego to mniejszy wydatek. Czy jednak opłaca się w dłuższej perspektywie? Kocioł na gaz ziemny lub olej opałowy wykorzystuje zjawisko kondensacji, czyli skraplania pary wodnej przy jednoczesnym wydzielaniu energii cieplnej. Działa to w następujący sposób:

  • spalanie paliwa generuje wysoką temperaturę;
  • zimna woda nagrzewa się, aż zaczyna parować;
  • para wodna miesza się ze spalinami, których temperatura dochodzi choćby do 900°C;
  • spaliny schładzają się do temperatury ok. 40–50°C i następuje skraplanie zawartej w nich pary wodnej;
  • wymiennik ciepła odbiera energię termalną ze spalin i przekazuje ją do przepływającej przez niego wody grzewczej.

„Zwykły” kocioł gazowy nie ma odbiornika ciepła, przez co pewna część energii „idzie z dymem” w powietrze. Wymiennik ogranicza straty, ale nie redukuje ich całkowicie. Ponadto, ścianki i inne elementy kotła gazowego muszą być wykonane ze stali kwasoodpornej, niewrażliwej na niskie pH skraplanej pary wodnej.

Pompa ciepła czy gaz – ile można oszczędzić, co się bardziej opłaca?

Jeżeli Twój dom, działka, farma lub zakład przemysłowy ma już odpowiednie przyłącze gazowe, sam montaż kotła kondensacyjnego może być nieco tańszy. Jednak po uwzględnieniu kosztów eksploatacji rachunek ekonomiczny zmieni się diametralnie. Ceny gazu ziemnego w 2021 roku wzrosły o ok. 85% w porównaniu z poprzednim rokiem. Szacuje się, iż w 2022 r. rachunki za gaz (po uwzględnieniu wszystkich opłat i ulg) będą wyższe średnio o 54%. Odbiorcy indywidualni są i tak w lepszej sytuacji niż przedsiębiorcy, którzy niejednokrotnie muszą płacić po kilkaset procent więcej niż pod koniec 2021 r.

Kiedy zwróci się inwestycja w pompę ciepła?

Łączne koszty ogrzewania domu zależą również od tego, czy (i jak) został on ocieplony. Różnice w rocznych opłatach pomiędzy pompami ciepła a piecami gazowymi (dla obiektu o powierzchni ok. 150 m², ze szczytowym zapotrzebowaniem na 6,6 kWh energii cieplnej) mogą sięgać od 750 do ponad 2000 zł rocznie. Droższa początkowo instalacja z pompą ciepła domową zwróci się całkowicie po ok. 5 latach eksploatacji, czyli przez cały okres gwarancyjny. Rzeczywista żywotność pomp ciepła wynosi zwykle powyżej 10 lat, a w przypadku pomp gruntowych choćby ponad 50 lat!

Pompa ciepła czy gaz ziemny – kwestie użytkowe i techniczne

Przewagi pomp ciepła nad kotłami gazowymi nie kończą się na kosztach użytkowania, liczniejszych formach wsparcia finansowego czy zerowej emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Najważniejsze różnice użytkowe i techniczne to:

  • brak prawnej konieczności przeprowadzania okresowych przeglądów instalacji (dot. większości pomp ciepła na polskim rynku);
  • szybszy termin realizacji i uruchomienia (średnio ok. 30 dni dla pomp ciepła i średnio 4 miesiące dla przyłączy gazowych);
  • wyższy poziom bezpieczeństwa użytkowników, mieszkańców, pracowników;
  • lepsza efektywność energetyczna;
  • możliwość zamontowania pomp ciepła niemal w każdym obiekcie (nowym lub starszym) bez wcześniejszego przygotowania, przy czym termomodernizacja poprawia wydajność instalacji grzewczych.

Wybierz pompę ciepła, a ogrzewanie gazem płynnym odejdzie do lamusa!

Warto uporządkować zebrane informacje. Zalety pomp ciepła to:

  1. Niższe koszty długoterminowe.
  2. Natychmiastowe obniżenie kosztów eksploatacyjnych systemu ogrzewania.
  3. Liczne korzyści dla środowiska.

Pamiętaj, iż również wymogi techniczne dla nowych budynków mocno promują stosowanie maksymalnie efektywnych OZE oraz rozwiązań bezemisyjnych.

W dłuższej perspektywie pompa ciepła będzie tańsza od ogrzewania gazowego. Dla wielu osób to koronny, wystarczający argument. Ta i pozostałe, niefinansowe zalety jednoznacznie rozstrzygają dylemat „pompa ciepła czy gaz” – widać wyraźnie, iż dla inwestorów bardziej opłacalnym wyborem będzie montaż pomp ciepła. Jak go przeprowadzić, by zmaksymalizować bieżące i przyszłe oszczędności? Firma Da Vinci Green Energy dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz!

Finalny koszt pompy ciepła zawsze będzie niższy niż kotła gazowego

Instalacja i podłączenie pomp ciepła to wymagające technicznie zadanie. Najlepiej w całości powierzyć je kompetentnym fachowcom! Zgłoś się do Da Vinci Green Energy, a zapewnimy Ci kompleksową usługę:

  • audyt energetyczny i doradztwo;
  • projekt instalacji grzewczej;
  • montaż i podłączenie pomp ciepła od najlepszych dostawców technologii w branży (Energy Save i Ochsner, komponenty marek Mitsubishi, Panasonic);
  • wsparcie w pozyskaniu dofinansowania;

Planujesz montaż pomp ciepła, ale obawiasz się wysokich kosztów? Wykorzystaj fotowoltaikę do ich zasilania, a rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie i gorącą wodę obniżysz do minimum!

<— Powrót do BLOGA

Idź do oryginalnego materiału