Polskie elektrownie z niechlubnym rekordem. Bełchatów największym emitentem w UE

1 rok temu

Nie od dziś wiadomo, iż Polska węglem stoi. Najnowszy raport think tanku Ember pokazał skalę tej sytuacji. Wśród 10 zakładów o najwyższej emisji CO2 w 2022 roku w UE, polskie elektrownie zajęły aż 3 miejsca, a pierwsze z nich przypadło dla Bełchatowa.

Znaczną część emisji CO2 generują także Niemcy. Kraj zgarnął aż 6 z 10 pozycji. Niechlubne podium zamyka Bułgaria. 3 polskie elektrownie należą do grupy 10 zakładów energetycznych, które odpowiadają za 1/4 ogólnej emisji z sektora elektroenergetycznego w całej Unii. Ich łączny wynik to 175 Mt.Statystyki są nieubłagane

Prawie wszystkie elektrownie znajdujące się w spisie największych emitentów pracują z użyciem węgla brunatnego. Wyjątek stanowi niemieckie Niederaußem, które spala węgiel kamienny. To już kolejny rok z rzędu, gdy właśnie to paliwo okazuje się generować największe emisje. choćby gdyby podsumować cały sektor energetyki Hiszpanii, Włoch i Czech, to ich suma emisji CO2 byłaby niższa niż łączny udział tych 10 kopalń w produkcji gazów cieplarnianych.Polskie elektrownie trują od lat

Bełchatów już od 2005 roku zajmuje pierwsze miejsce na tej liście. Pojawienie się Turowa to sytuacja dość nowa, a wynika z dobudowania kolejnej jednostki węglowej w 2021 roku. Polski miks energetyczny aż w 87% opiera się na węglu, jednak Niemcy nie są w tym względzie dużo lepsze, ponieważ ich wynik to aż 78%. W 2022 roku to te dwa kraje odpowiadały za 2/3 emisji wynikającej z użycia węgla w energetyce.

Warto jednak zauważyć, iż od 2013 roku udział niemieckich elektrowni węglowych w wytwarzaniu gazów cieplarnianych utrzymuje się na poziomie 40%, podczas gdy w Polsce wzrósł on z 19% dekadę temu do 28% w 2022 roku. Do 2030 roku kraje członkowskie UE są zobligowane zakończyć generowanie energii z węgla, a wiele państw już teraz deklaruje daty odejścia od paliw kopalnych. Polska i Bułgaria nie dokonały takich zobowiązań, co zdaniem Ember może doprowadzić do ich izolacji z powodu braku przejścia na czystą energię.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik

Źródło: Ember

Idź do oryginalnego materiału