Polska transformacja energetyczna – jaka i jak szybko?

tarnow.ikc.pl 1 tydzień temu

Kształt i tempo wdrażania transformacji energetycznej to gorący i niewątpliwie jeden z najistotniejszych tematów debaty publicznej w Polsce. Nic dziwnego – decyzje dotyczące kierunków rozwijania systemu energetycznego niosą za sobą konsekwencje natury nie tylko ekonomicznej, ale również społecznej. Proces odchodzenia od paliw kopalnych i budowania systemu opartego na rozproszonych, bezemisyjnych źródłach, a także na konsumpcji energii jak najbliżej miejsca jej generacji, wymaga głębokiego, wspólnego wysiłku środowisk, których oczekiwania i priorytety są często bardzo różne. II Kongres Energetyki Rozproszonej, organizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą, będzie doskonałą okazją do dyskusji i poszukiwania optymalnych rozwiązań. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie i na kampusie AGH.

Sukces polskiej transformacji zależy od pogodzenia osiągania celów klimatyczno-środowiskowych z zachowywaniem bezpieczeństwa dostaw energii, utrzymywaniem jej cen na akceptowalnym przez odbiorców poziomie oraz zapewnianiem warunków dla konkurencyjności gospodarki (zwłaszcza przemysłu i rolnictwa). Co do tego nie ma wątpliwości, kwestią otwartą pozostaje natomiast możliwość i sposób skutecznego przeprowadzenia tak złożonego, wielowątkowego procesu. Należy podkreślić, iż w tej chwili nie dysponujemy rozwiązaniami, które mogłyby równocześnie umożliwić osiągnięcie wszystkich kluczowych celów transformacji energetycznej w zgodnym z energetyczną polityką UE horyzoncie czasowym. Niezbędne są nowe narzędzia technologiczne, organizacyjne i społeczne, a w ślad za nimi nowe modele biznesowe i regulacje prawne.

Lista pytań, na które powinniśmy znaleźć odpowiedzi, aby myśleć o sukcesie transformacji w Polsce, jest długa. Poniżej kilka przykładów:

  • Produkcja energii z najważniejszych źródeł OZE (wiatr, fotowoltaika) silnie zależy od pogody. Co zrobić, by wyprodukowana energia się nie marnowała? Jak zwiększyć możliwości konsumpcji energii jak najbliżej źródła jej wytwarzania? Czy może w tym pomóc cyfryzacja energetyki?
  • Wspólnoty energetyczne (klastry, spółdzielnie energetyczne) są istotnym elementem energetyki rozproszonej, zwiększają też zaangażowanie społeczności lokalnych, ale obecnie, z racji swej skali, nie mogą stanowić antidotum na wszelkie problemy polskiej energetyki. Co zrobić, by to zmienić?
  • Obecnie dostępne technologie magazynowania energii nie rozwiązują i nie mogą rozwiązać problemów. Jakie nowe technologie mogłyby stanowić przełom dla użytkowników od prosumentów po operatorów energetycznych?
  • Czy transport elektryczny jest rzeczywistą szansą, czy też chwilową modą? Jaki jest optymalny model „nowej mobilności”? Jak rozwiązać problemy ładowania pojazdów?
  • Przemysł (huty, cementownie, produkcja tworzyw sztucznych i amoniaku) wymaga ogromnych ilości energii o dużej gęstości. Jak tutaj odejść od paliw kopalnych? Czy „wodoryzacja” gospodarki jest utopią, czy też ratunkiem dla dekarbonizacji przemysłu?
  • Jak przygotowywać kadry dla potrzeb nowej energetyki? Jak finansować transformację?
  • Jak uniezależnić Polskę od wyzwań geopolitycznych (dostawców technologii z różnych części świata)? W jaki sposób kooperacja w ramach UE może w tym pomóc?

– Wszystkie te wyzwania pokazują, jak skomplikowany i pełen problemów jest proces transformacji energetycznej. W obliczu globalnych wyzwań nie możemy jednak czekać na magiczny moment, w którym kłopoty same się rozwiążą. Polska powinna znaleźć własną, optymalną ścieżkę transformacji i działać tu i teraz. Zrozumienie i zdefiniowanie fizycznych, społecznych i organizacyjnych wyzwań, przed którymi stoimy, pozwoli nam wytyczyć drogę ku efektywnemu i zrównoważonemu systemowi energetycznemu – mówi dr Sławomir Kopeć, pełnomocnik rektora AGH ds. analiz strategicznych i koordynator Kongresu Energetyki Rozproszonej.

Rola Kongresu Energetyki Rozproszonej

Kongres Energetyki Rozproszonej jest wyjątkową okazją do tego, aby zebrać myślicieli, ekspertów, innowatorów i liderów branżowych, którzy będą gotowi wymieniać się pomysłami i strategiami w celu przyspieszenia transformacji energetycznej. To także szansa na przemyślenie roli, jaką odgrywa i będzie odgrywać energia w praktycznie każdej dziedzinie życia.

dr Sławomir Kopeć, pełnomocnik rektora AGH ds. analiz strategicznych i koordynator Kongresu Energetyki Rozproszonej

– W czasie Kongresu zastanowimy się, jaką rolę może i powinna odgrywać energetyka rozproszona w polskiej transformacji energetycznej. Pomogą w tym najwybitniejsi eksperci – dodaje dr Kopeć.

Jak podkreślają organizatorzy, Kongres Energetyki Rozproszonej to nie tylko wydarzenie – to platforma do kreatywnego myślenia i działania. kooperacja może pomóc przełamać bariery, które stoją na drodze do efektywnej transformacji energetycznej. Dzięki wzajemnej inspiracji i dzieleniu się wiedzą i doświadczeniami, możliwe jest wspólne działanie w kierunku świata, w którym energia jest nie tylko zasobem, ale również kluczem do zrównoważonego rozwoju i dobrobytu.

Przyjdź, weź udział w Kongresie, podziel się swoimi pomysłami i niech nasza kolektywna determinacja wpłynie na przyszłość, w której czysta energia stanie się standardem, a nie wyjątkiem! Czas na działanie jest teraz!

Strona internetowa wydarzenia: https://kongres.energetyka-rozproszona.pl/

PATRONI I PARTNERZY II Kongresu Energetyki Rozproszonej „Lokalna energia dla przyszłości”:

Miasto Gospodarz: Kraków

Region Gospodarz: Województwo Małopolskie

Patroni Honorowi: Dariusz Wieczorek Minister Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Łukasz Smółka Marszałek Województwa Małopolskiego, Urząd Regulacji Energetyki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Obserwatorium Transformacji Energetycznej, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Komitet Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk, Komitet Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej

Partnerzy Strategiczni: Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE

Partnerzy Główni: Hitachi Energy, Krakowski Park Technologiczny, Krakowski Holding Komunalny, Lasy Państwowe, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Tauron Dystrybucja, Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Partnerzy Kongresu: Apator, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Atende Industries, Biogas System S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Eko Energetyka, Elsta, Enea Operator, Grupa Energynat, Grupa Kapitałowa ESV, Fideltronik, Evan Innovation, Neo Dystrybucja, Polenergia Dystrybucja, Polski Fundusz Rozwoju, Saint-Gobain Polska, Polski Fundusz Rozwoju, Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Krakowski, TELE-FONIKA Kable S.A., Transition Technologies-Systems Sp. z o.o., Virtual Power Plant Sp. z o.o., Klimas Wkręt-met

Partnerzy Merytoryczni: Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Fundacja Świadomi Klimatu, Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, Instytut Energetyki, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE, Kultura Futura, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Nomad Electric, Obserwatorium Transformacji Energetycznej, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Stowarzyszenie Na Rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Stowarzyszenie „Z energią o prawie”, Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych, Unia Producentów Przemysłu Biogazowego i Biometanowego

Patroni Medialni: Architektura i Biznes, Builder, Cire.pl, Elektro Info, Dziennik Polski, Energetyka-rozproszona.pl, Energetyka, Energetyka Wodna, Eciepło.pl, Emagazyn.pl, Forum Uczelni Technicznych, Gazeta Krakowska, Gramwzielone.pl, Instal, Kraków.pl, PAP Biznes, Polska Press, Radio Kraków, Rynek Instalacyjny, rzeczsmerfna, Smog Lab, ŚwiatOZE.pl, Teraz Środowisko, Urządzenia dla Energetyki, Wirtualna Polska, ikc.pl, klastry.org.pl, SmartGmina

Partnerzy Informacyjni: Energetyka24, Smart-Girds,pl, Wysokienapięcie.pl

Ekopartnerzy: Aya Found, Costka, De Revolutionibus Books, Słomiany Dom, Vesta Eco

https://ikc.pl/wp-content/uploads/2024/10/Kongres-Energetyki-Rozproszonej_otwierajace-scaled.jpg|https://ikc.pl/wp-content/uploads/2024/10/Kongres-Energetyki-Rozproszonej-scaled.jpg|https://ikc.pl/wp-content/uploads/2024/10/Kopec-Slawomir_pelnomocnik-rektora-AGH-ds.-analiz-strategicznych-i-koordynator-Kongresu-Energetyki-Rozproszonej.png
Idź do oryginalnego materiału