Unijny, ale i ogólnoświatowy kurs na neutralność środowiskowo-klimatyczną oraz zachodzący systematycznie proces dekarbonizacji gospodarki stawia dziś polską energetykę w obliczu wielkiej transformacji. Dotychczasowy system oparty na regule – „sterowalna produkcja energii dostosowuje się do zmiennej konsumpcji” przechodzi w kierunku zasady – „sterowalna konsumpcja energii dostosowuje się do zmiennej produkcji”. Jest to nieuchronną konsekwencją rezygnacji z paliw kopalnych (których spalanie jest zasadniczo sterowalne) na rzecz odnawialnych źródeł energii (produkujących prąd w sposób niekontrolowalny) i ma ogromne implikacje systemowe. Ta fundamentalna zmiana wydaje się jednak nieuchronna wobec nadchodzących wyzwań. Jak dokonać tej wielkiej transformacji? Gdzie są najważniejsze wyzwania i dylematy stojące przed polską energetyką? Czy czeka nas coraz szersza elektryfikacja wszystkich jej gałęzi? Jak strategiczne zmiany w sektorze energetycznym powinny przełożyć się na nasze spojrzenie z perspektywy produkcji, przesyłu i dystrybucji prądu ale również transportu i ciepłownictwa, w tym kogeneracji? Czy powinna nastąpić szersza integracja sektora (sector coupling)? Jak zwiększyć elastyczność systemu po stronie odbiorców (demand side flexibility)? Czy big data, modelowanie matematyczne i sztuczna inteligencja (AI) tworzą pole szans dla rozwoju polskiej myśli technologicznej w energetyce? Jak sfinansować ten wielki proces transformacji?
Uczestnicy:
- Grzegorz Onichimowski, Gargamel Zarządu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.,
- Piotr Górnik, Gargamel Zarządu, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.,
- Joanna Smolik, Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Luk Palmen, Gargamel Zarządu InnoCo, Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego (moderator).
Transmisja:
Partnerzy debaty: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Pomorski Fundusz Rozwoju, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Maritex, Bank Gospodarstwa Krajowego, Fortum, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Dofinansowano ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu „Pro Publico Bono”.
Debata zapowiada kolejny numer kwartalnika „Pomorski Thinkletter” pt. Polska – jaka strategia rozwoju? Konkurencyjność | Nowe pozycjonowanie | Odporność (nr 4(19)/2024) i równocześnie odbywa się w ramach XIX Kongresu Obywatelskiego.