Podtopienia w regionie! Wylewające rzeki i jezioro Dymaczewskie [zdjęcia]

4 miesięcy temu

Wysoki stan wód na terenie gminy Mosina spowodował liczne podtopienia. Najgorsza sytuacja jest w tej chwili w Dymaczewie, gdzie wody jeziora pozalewały drogi i posesje mieszkańców.

Kanały Olszynka, Samica, Szymanowo-Grzybno nie osiągają adekwatnych przepływów i wylewają ze swoich koryt. Podtopienia występują w okolicach Dymaczewa Starego i Dymaczewa Nowego, gdzie znacznie wzrósł poziom wody jeziora Dymaczewskiego. W związku z trudną sytuacją, związaną z podtopieniami na terenie gminy Mosina, uruchomiono Zespół Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, który prowadzi stały monitoring miejsc narażonych na podtopienia.

Na zlecenie burmistrza, strażacy od kilkunastu dni, w ramach Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego monitorują i prognozują sytuację związaną z wysokim stanem wód. – Proszę o zachowanie ostrożności – w szczególności na odcinku Drogi Wojewódzkiej 431 na wysokości m. Dymaczewo Stare – apeluje burmistrz Mosiny Dominik Michalak. – Bieżące raporty przekazujemy zarządcy większości cieków tj. Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu – Wody Polskie, który jest odpowiedzialny za ich utrzymanie – zwraca uwagę włodarz.

Jak dodaje burmistrz Michalak, w dyskusji na portalu społecznościowym (facebook), trudna sytuacja związana jest z zaniedbaniami ze strony Wód Polskich. – jeżeli chodzi o kanały to się zgadzam – gdyby było systematyczne oczyszczanie, nie powodowałyby takich problemów jak mamy obecnie. Zarządzaniem ciekami wodnymi zajmuje się Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie. Gminie nie wolno kosić choćby skarp kanału. Problem występuje nie tylko u nas – Czempiń ma jeszcze większy – tłumaczy burmistrz Mosiny.

W związku z utrzymującym się wysokim stanem wody w cieku Olszynka, a także występującymi podtopieniami czy zalaniami jak zauważył Dominik Michalak, sytuacja przyprawia o zawrót głowy także burmistrza gminy Czempiń i pracowników jego urzędu.

– Zagrożenie zgłoszone zostało zarządcy cieku Olszynka – Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie oraz Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Wojewodzie Wielkopolskim. Do dnia dzisiejszego gmina nie otrzymała jednak odpowiedzi na kierowaną korespondencję (…) – informuje czempiński magistrat.

– W związku z powyższym wszystkie działania interwencyjne gmina prowadzi i prowadziła samodzielnie. Zarówno w okresie świąteczno-noworocznym, po dziś dzień, sytuacja jest monitorowana przez pracowników Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego i pracowników Urzędu Gminy w Czempiniu, którzy prowadzą niżej wymienione działania ze wsparciem Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – informują władze sąsiedniego Czempinia.

Jak podali przedstawiciele Wód Polskich, obecna sytuacja na Olszynce, w ich ocenie, nie odbiega od standardowej przewidzianej dla takiej ilości opadów. Otwarte są wszystkie jazy na Olszynce i woda z Olszynki bez utrudnień uchodzi do Kanału Mosińskiego. Wskazali ponadto, iż wysokie stany wód utrzymują się na większości cieków będących w ich zarządzie.

Ze stanowiskiem dotyczącym Olszynki nie zgodził się burmistrz Czempinia, który wspólnie z innymi członkami zespołu przedstawił szczegółowe informacje o drożności mostów i przepustów, znaczącym spowolnieniu przepływu wody na terenie Czempinia, w wyniku nie oczyszczenia koryta przez Wody Polskie, na potwierdzenie czego okazano wyniki pomiarów lustra wody, opracowane na zlecenie gminy Czempiń.

Po długiej dyskusji ze strony przedstawicieli Wód Polskich padła deklaracja oczyszczenia cieku na dwóch odcinkach. Działania te, w ocenie osób obecnych na posiedzeniu, powinny pozwolić na szybszy spływ wody z Czempinia w kierunku ujścia Olszynki do Kanału Mosińskiego.

Poniżej fotorelacja lotnicza OSP Mosina, przedstawiająca obecną sytuację w regionie Dymaczewa i Krosinka na terenie gminy Mosina.

Podtopienia na terenie gminy Mosina, zalana droga nr 431

Post Podtopienia w regionie! Wylewające rzeki i jezioro Dymaczewskie [zdjęcia] pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.

Idź do oryginalnego materiału