Po raporcie „Horyzont 2015” dyrektor generalna poczty odmówiła spotkania się z ministrem rządu bez prawnika

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


W 2015 r. była dyrektor naczelna urzędu pocztowego Paula Vennells odmówiła spotkania się z ministrem rządu bez prawnika, nalegając na zorganizowanie odprawy w celu omówienia kwestii szkodliwe ustalenia przełomowego śledztwa do systemu Post Office Horizon.

Nadało to ton Urzędowi Pocztowemu, który przez ostatnie dwie dekady w dużym stopniu polegał na prawnikach, aby zataić skandal związany z programem Horizon.

W 2015 roku George Freeman, który był ministrem ds. nauk przyrodniczych w Departamencie Zdrowia i Biznesu, oświadczył, iż początkowo odmówił odczytania przygotowanego przez urzędników przemówienia stwierdzającego, iż Horizon jest rzetelny, uczynił to jednak po spotkaniach z dyrektorem generalnym Poczty, który odmówiła stawienia się na rozprawie bez prawnika.

Zastępuje nieobecną minister poczty Jo Swinson, Freeman wygłosił przemówienie po opublikowaniu raportu firmy dochodzeniowo-śledczej Second Sight. Powiedział: „Second Sight przygotowało dwa niezależne raporty – jeden w 2013 r., a drugi na początku tego roku [2015] – w obu przypadkach stwierdzono, iż nie ma dowodów na istnienie wad systemowych w systemie.”

Jednak z raportu Second Sight opublikowanego w kwietniu 2015 r. wynika, iż ​​tak wystąpiły problemy systemowe dla użytkowników. „Jak już wcześniej stwierdziliśmy, patrząc na całość „doświadczenia z programu Horizon” przez cały czas niepokoi nas fakt, iż w pewnych okolicznościach z punktu widzenia użytkownika program Horizon może wykazywać wady systemowe, a poczta niekoniecznie zapewniła odpowiedni poziom wsparcia.” powiedziało.

„Kiedy urzędnicy poprosili mnie o przeczytanie napisanego przez siebie przemówienia, odmówiłem i nalegałem na spotkanie odprawowe [Post Office CEO] Paula Vennells”

Minister George Freeman

Freeman, który nigdy nie sprawował odpowiedzialności ministerialnej za Urząd Pocztowy, przyznaje, iż w Horizon występowały problemy systemowe, ale stwierdziła, iż ​​Paula Vennells i urzędnicy powiedzieli mu co innego.

„Kiedy urzędnicy kazali mi przeczytać napisane przez siebie przemówienie, odmówiłem i nalegałem na odprawę z Paulą Vennells” – Freeman powiedział Computer Weekly.

Powiedział, iż odmówiła spotkania się z nim bez prawnika: „Ona i urzędnicy powiedzieli mi, iż nie ma dowodów na awarię systemową w oprogramowaniu, a prawnik wydziału nalegał, abym nie ponosił odpowiedzialności za Departament lub Urząd Pocztowy (jako działająca na wyciągnięcie ręki jednostka „quango” posiadająca niezależny status prawny).

„Czułem się niekomfortowo i wyraziłem wątpliwości adekwatnemu wówczas ministrowi. Wiemy już, iż w oprogramowaniu wystąpiła awaria systemowa. Należy wyciągnąć wnioski i przeprowadzić reformy, aby takie organy działające na dystans jak ta nigdy nie umknęły kontroli ministerialnej”.

Freeman nie był jedynym, który dał się oszukać, wierząc, iż Horizon jest niezawodny.

List Stephena Timmsa do posłanki Alana Batesa, Betty Williams

Stephen Timms był ministrem pracy w Departamencie Handlu i Przemysłu od 2002 do 2004 roku. W styczniu 2004 roku, będąc ministrem energii, handlu elektronicznego i usług pocztowych w rządzie Partii Pracy, Timms zapewnił posła byłego zastępcy naczelnika poczty Alana Batesa, iż ​​system Horizon było w porządku, bo tak stwierdziła Poczta.

Bates skontaktował się z Betty Williams, posłanką Partii Pracy z okręgu Conwy, w sprawie problemów, jakich doświadczyła poczta, wynikających z niewyjaśnionych strat w jego oddziale. Bates, któremu Poczta rozwiązała umowę z powodu odmowy uregulowania rachunków, ponieważ się z nimi nie zgadzał, opisał Williamsowi problemy, których doświadczył z systemem Horizon.

W liście do Williamsa Timms napisał: „Rząd zainwestował w ten projekt 480 milionów funtów, dlatego bardzo poważnie traktuję sugestię pana Batesa, iż ​​system Horizon jest w „przerażającym stanie”.

„Rozumiem, iż kierownictwo Urzędu Pocztowego nie podziela obaw pana Batesa i ma pełne zaufanie co do niezawodności systemu Horizon”.

On dodał: “[Post Office managers] nie znaleźli żadnych dowodów sugerujących jakąkolwiek wadę systemu Horizon i utrzymują, iż decyzja o rozwiązaniu umowy z panem Batesem była zgodna z prawem”.

Timms powiedział „Computer Weekly”, iż jego list do Williamsa „przedstawia zapewnienia”, które otrzymał od Poczty.

„Nie widziałem żadnej innej korespondencji, w którą brałem udział, na temat Horizon. Departament poinformował mnie, iż nie posiada żadnych zapisów mojej korespondencji na ten temat – choćby tych listów, o których wiem. Patrząc wstecz na tę korespondencję, nie dała mi ona podstawy do dalszego rozpatrywania sprawy na tym etapie. Gdybym na przykład otrzymał odpowiedź na mój drugi list, mógłbym zadać dalsze pytania, ale ponieważ najwyraźniej tego nie zrobiłem, nie było powodu, aby to robić. We wrześniu 2004 roku przeniesiono mnie na inne stanowisko.”

Tygodnik Komputerowy po raz pierwszy ujawnił skandal w 2009 roku, ujawniając historie siedmiu zastępców pocztowców, w tym Batesa, oraz problemy, jakich doświadczyli w wyniku działania systemu Horizon. Podopieczni byli ścigani, zwalniani i oczekiwano, iż uzupełnią pozorne braki, które później okazały się spowodowane błędami komputera.

Bates prowadził kampanię o sprawiedliwość dla kierowników poczty, który ujawnił najszerszą w historii Wielkiej Brytanii pomyłkę sądową i towarzyszące jej tuszowanie (zobacz oś czasu artykułów Computer Weekly poniżej).

List Eda Daveya do Alana Batesa z maja 2010 r

Lider liberałów Ed Davey został niedawno skrytykowany za odmowę spotkania z Batesem w 2010 r., kiedy był ministrem poczty w rządzie koalicyjnym.

W liście Davey napisał, iż spotkanie „nie służyłoby żadnemu użytecznemu celowi”. Później poznał Batesa. Powiedział, iż zgłaszając swoje wątpliwości Urzędowi Pocztowemu, „okłamano” go w sprawie niezawodności systemu Horizon.

Pojawiają się także pytania, który minister rządu wiedział o strategii Urzędu Pocztowego w sprawie nakazu sporu grupowego z naczelnikami poczty w 2018 r. Poczta wydała ponad 100 mln funtów na pokrycie kosztów prawnych, próbując uciszyć naczelników poczty i zapobiec ujawnieniu prawdy o „Horyzoncie” ujawniany system.


• Przeczytaj także: Co musisz wiedzieć o aferze Horizon.

• Obejrzyj także: Dokument ITV o skandalu na poczcie: prawdziwa historia.




Source link

Idź do oryginalnego materiału