Dzięki zaangażowaniu Powiatu Sokólskiego placówka opiekuńczo-wychowawcza „Perełka” w Kuźnicy zyskała nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie grzewcze w postaci pompy ciepła. Instalacja ta, o mocy 14 kW, została zamontowana jako gruntowa pompa ciepła, dostarczając ciepło do systemu ogrzewania podłogowego na parterze budynku, a także zapewniając stały dostęp do ciepłej wody użytkowej, co znacząco wpływa na komfort codziennego życia dzieci.
– Zastosowana pompa ciepła jest zintegrowana z czujnikiem temperatury pogodowej, co pozwala jej automatycznie dostosowywać moc grzewczą do aktualnych warunków atmosferycznych, zapewniając tym samym optymalną temperaturę w pomieszczeniach – wyjaśnił Piotr Stepanczenko, właściciel firmy Śpiocherm Instalacje Sanitarne, odpowiedzialnej za realizację projektu.
Jerzy Białomyzy, członek zarządu Powiatu Sokólskiego, podkreślił, iż inwestycja ta stanowi przykład dbałości powiatu o dobrostan mieszkańców placówek opiekuńczo-wychowawczych.
– Staramy się zapewnić warunki sprzyjające komfortowi i rozwojowi dzieci. Nasze działania uwzględniają również aspekty ekologiczne i ekonomiczne, dlatego wybór padł na pompę ciepła – dodał, wyrażając przy tym wdzięczność wobec starosty Piotra Rećki oraz całego zarządu powiatu za sprawne i szybkie wdrożenie projektu.
Jerzy Białomyzy szczególne słowa uznania skierował także do pani Bożeny Turycz, dyrektor placówki w Kuźnicy, za jej nadzór nad projektem, który przebiegł gwałtownie i efektywnie, a także do firmy wykonawczej za profesjonalne przeprowadzenie prac.
– Dzięki wykonanym odwiertom i zamontowanej pompie ciepła, nasza placówka stała się miejscem przytulnym i ciepłym, tworząc komfortowe warunki dla dzieci, które tu mieszkają. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to wsparcie i zaangażowanie zarządu powiatu Sokólskiego – zaznaczyła Bożena Turycz.
Realizacja przedsięwzięcia odbyła się w ramach projektu „Dostawa i instalacja pompy ciepła o minimalnej mocy 14 kW wraz z wykonaniem dolnego źródła zasilania, mającego na celu ogrzanie pierwszego piętra oraz izolację stropu nad parterem”. Całkowity koszt tego zadania wyniósł 129 816 zł.
Sylwia Matuk, fot. Maciej Białobłocki