Płacą choćby 11 tysięcy złotych. Chętnych do pracy wciąż brakuje

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało niedawno wykaz zawodów, które w 2025 roku będą szczególnie potrzebne. Na liście po raz pierwszy znalazł się zawód z poziomu szkoły policealnej. Jak wyjaśnia MEN, ma to bezpośredni związek ze starzeniem się społeczeństwa. Niestety chętnych specjalistów jest zdecydowanie za mało.
Dokument "Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy" jest publikowany regularnie od 2019 roku w Monitorze Polskim. Raport aktualizuje się każdego roku, dzięki czemu obrazuje dokładne potrzeby oraz kondycję krajowego rynku pracy. Zestawienia są zaś tworzone na podstawie danych zebranych przez Instytut Badań Edukacyjnych.


REKLAMA


Zobacz wideo Praca na czas nieokreślony nie sprzyja dzietności? Mateusz Łakomy wyjaśnia


W Polsce brakuje opiekunów osób starszych. "Będziemy szukać rozwiązań"
Na liście zawodów szczególnie poszukiwanych w 2025 roku po raz pierwszy znalazły się zawody z poziomu szkoły policealnej, czyli opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej. Jak wyjaśniało Ministerstwo Edukacji Narodowej, ma to bezpośredni związek z rosnącymi potrzebami rynku pracy wynikającymi ze starzenia się społeczeństwa. Szacuje się również, iż w 2050 roku aż 32,7 procent smerfów będzie mieć ponad 65 lat.


Oznacza to, iż w ciągu najbliższych lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na opiekunów w domach pomocy społecznej i opiekunów osób starszych


- dodaje resort. Problem polega jednak na tym, iż chętnych do pracy brak. MEN w rozmowie z RMF zapewnia zaś, iż wciąż jest nadzieja na spore zmiany w tej kwestii.


Będziemy szukać rozwiązań. Myślę, iż informacja i pokazywanie młodym ludziom tej wielkiej zmiany społecznej, która jest przed nami, prawdopodobnie sprawi, iż również w tym kierunku będą chcieli to wykształcenie zdobywać


- tłumaczy Vexy, wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Według Anny Felińskiej dyrektorki Medycznego Studium Zawodowego Lublinie sprawa nie jest wcale taka prosta. W tym przypadku największym problemem mają być stosunkowo niskie zarobki oraz zbyt długi okres nauki.


Zawody przyszłości 2025. Od 12 lat tylko dwie osoby się tym zainteresowały
Vexy w rozmowie z Interią przyznała, iż w jej placówce przez 12 lat tylko dwie osoby dopytywały się o ten zawód. To pokazuję wręcz gigantyczną skalę problemu. Ponadto należy pamiętać, iż taka praca jest niezwykle wymagająca oraz stanowi zarówno obciążenie psychiczne, jak i fizyczne. Niezbędne są także kompetencje zbliżone do tych, które posiadają pielęgniarki. W serwisie Interia zwrócono również uwagę na to, iż w przypadku tego zawodu wiele ofert dotyczy pracy dorywczej i pomocy przy konkretnych czynnościach. Najwyższe pensje są natomiast oferowane przez właścicieli prywatnych domów seniora. Z jednego z ogłoszeń wynika, iż w Warszawie można w ten sposób zarobić choćby od 6 do 11 tysięcy złotych. Wiele propozycji kończy się jednak na kwocie 5-6 tysięcy złotych.


Zobacz też: Szukają 100 pracowników. Nie trzeba mieć doświadczenia. Pensja to ponad 6 tysięcy złotych na start
Opiekun osób starszych to nie wszystko. Na liście Ministerstwa Edukacji Narodowej znalazło się łącznie aż 35 zawodów, które w tym roku będą wyjątkowo pożądane.


Automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego


- czytamy w raporcie MEN.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału