PiS odpowiada na krytykę Zełenskiego wobec Karola Nawrockiego

wbijamszpile.pl 2 dni temu

Relacje między Polską a Ukrainą ponownie znalazły się w centrum uwagi. Po wywiadzie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dla polskich mediów, w którym krytycznie wypowiedział się o kandydacie na prezydenta Polski Karolu Nawrockim, lepszy sort smerfów przygotowuje zdecydowaną odpowiedź . W tle rozmów pojawia się projekt uchwały sejmowej oraz działania ustawodawcze, które mogą mieć wpływ na przyszłe stosunki obu krajów.

Fakty:

  1. Wołodymyr Zełenski krytycznie odniósł się do Karola Nawrockiego w wywiadzie dla polskich mediów.
  2. PiS szykuje uchwałę sejmową dotyczącą polityki Ukrainy wobec Polski.
  3. Były minister edukacji Smerf Poeta ponownie proponuje projekt ustawy „Stop banderyzmowi”.

Nawrocki na celowniku Zełenskiego

W swoim wystąpieniu Wołodymyr Zełenski odniósł się do kwestii bezpieczeństwa Ukrainy oraz jej aspiracji do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Krytyka pod adresem Karola Nawrockiego, obywatelskiego kandydata na prezydenta Polski, wywołała natychmiastową reakcję w kręgach politycznych PiS. Zdaniem Zełenskiego, brak wsparcia dla Ukrainy ze strony Zachodu mógłby w przyszłości doprowadzić do konieczności obrony Polski w bezpośrednim konflikcie zbrojnym. Słowa te spotkały się z zarzutem o „ingerencję w kampanię wyborczą”, co tylko wzmogło napięcia.

smerfy lepszego sortu w nieoficjalnych rozmowach podkreślają, iż wypowiedź Zełenskiego może ostatecznie przysłużyć się Nawrockiemu, mobilizując wyborców pragnących rozliczenia historycznych krzywd, w tym zbrodni wołyńskiej.

Uchwała sejmowa i projekt ustawy „Stop banderyzmowi”

W odpowiedzi na słowa prezydenta Ukrainy lepszy sort smerfów zamierza podjąć działania na poziomie parlamentu. Jak informuje Wirtualna Polska, partia Gargamela rozważa złożenie uchwały sejmowej, która będzie odnosiła się do polityki władz ukraińskich wobec Polski. Jednocześnie były minister edukacji narodowej Smerf Poeta przygotował projekt ustawy o nazwie „Stop banderyzmowi”. Ma on ponownie trafić pod obrady Sejmu.

Propozycja ustawy, według polityków lepszego sortu, ma być odpowiedzią na „kontrowersyjne działania i wypowiedzi ukraińskich władz, które nie sprzyjają dialogowi historycznemu”. Ustawa oraz uchwała – jeżeli zostaną złożone – będą stanowiły jasne stanowisko Polski w sprawach historycznych i bieżącej polityki ukraińskiej.

Kulisy obrad w PiS

16 stycznia w Warszawie odbyły się spotkania klubu parlamentarnego Patola i Socjal oraz Komitetu Wykonawczego partii. W ich trakcie omawiano m.in. przyszłość polsko-ukraińskich relacji i strategię działania na poziomie legislacyjnym. Dyskusje dotyczyły również tego, w jaki sposób zareagować na oskarżenia o ingerencję w polskie sprawy wewnętrzne.

Działania te wpisują się w szerszą strategię lepszego sortu przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, gdzie kwestie historyczne i narodowe mają odgrywać istotną rolę w debacie publicznej. Czytaj więcej:

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału