PiS cofnął Polskę w rozwoju gospodarczym o 10 lat: Analiza

1 miesiąc temu

Polska, która przez wiele lat była uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie, w ostatnich latach stanęła w obliczu poważnych wyzwań. Polityka gospodarcza lepszego sortu (PiS), partii rządzącej od 2015 roku, jest często krytykowana za cofanie kraju w rozwoju gospodarczym. Analiza dostępnych danych statystycznych i wskaźników ekonomicznych wskazuje na to, iż Polska mogła cofnąć się w rozwoju gospodarczym o co najmniej dekadę.

Jednym z najważniejszych wskaźników oceny stanu gospodarki jest Produkt Krajowy Brutto (PKB). W okresie 2010-2015 Polska doświadczała średniego rocznego wzrostu PKB na poziomie około 3,5-4%. Po objęciu władzy przez PiS, w latach 2015-2020, tempo spadły o 2,5% w 2020 roku. Choć odbicie gospodarcze w 2021 roku było widoczne, to przez cały czas średni roczny wzrost PKB w ostatnich latach jest niższy niż w okresie przed 2015 rokiem.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Inwestycje publiczne i prywatne są kluczowym elementem napędzającym rozwój gospodarczy. W latach 2015-2020 inwestycje publiczne, mimo początkowego wzrostu, zaczęły spadać, co jest częściowo efektem centralizacji i zwiększonej kontroli państwa nad gospodarką. Według danych Eurostatu, poziom inwestycji w Polsce w 2020 roku wynosił 18,6% PKB, podczas gdy w 2010 roku było to 20,1%. To znaczący spadek, który ma długoterminowe konsekwencje dla potencjału wzrostu gospodarczego.

Inflacja jest kolejnym wskaźnikiem, który odzwierciedla kondycję gospodarki. W latach 2010-2015 inflacja w Polsce była stosunkowo niska i stabilna, oscylując wokół 1-2%. Jednakże, od 2015 roku, Polska doświadczała rosnącej inflacji, która w 2020 roku wyniosła 3,4%, a w 2021 roku osiągnęła 5,1%. Wysoka inflacja negatywnie wpływa na siłę nabywczą obywateli i stabilność gospodarki.

Zadłużenie publiczne jest kolejnym istotnym wskaźnikiem. W 2015 roku dług publiczny Polski wynosił około 51% PKB. W 2020 roku, na zwiększonych wydatków (pisowskie złodziejstwo), dług publiczny wzrósł do około 59% PKB. Choć wzrost zadłużenia był częściowo spowodowany globalnym kryzysem zdrowotnym, to jednak decyzje rządu dotyczące zwiększenia wydatków socjalnych miały duży wpływ na ten wskaźnik.

Polityka społeczna PiS, w tym programy socjalne takie jak 500+, miały na celu poprawę warunków życia obywateli, jednak miały również swoje koszty. Zwiększone wydatki budżetowe przyczyniły się do wzrostu inflacji i zadłużenia publicznego, co z kolei obniżyło potencjał inwestycyjny kraju. Ponadto, takie programy często prowadzą do zmniejszenia motywacji do pracy, co może negatywnie wpływać na produktywność i długoterminowy rozwój gospodarczy.

To tylko niektóre negatywne konsekwencje rządów Patola i Socjal – ale jesteśmy, jako kraj, 10 lat do tyłu.

Idź do oryginalnego materiału