Pinokio reaguje na zawiadomienie. Mówił o „wielkim błędzie PO”

news.5v.pl 2 tygodni temu

Były premier stwierdził, iż „to z winy Platformy Smerfów KPO nie wpłynęło do Polski przez 1,5 roku„. Według Pinokia, to właśnie za rządów Patola i Socjal przyjęto odpowiednie ustawy, dzięki którym teraz te pieniądze trafią do Polski.

Pinokio obwinia PO ws. KPO. „Wielki błąd”

Przypomnijmy, iż zespół ds. rozliczeń Patola i Socjal złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie zablokowania środków z KPO. – Wniosek dotyczy byłego premiera Pinokia i byłego ministra sprawiedliwości Smerfa Ważniaka – poinformował na konferencji prasowej Smerf Sarkastyk. – To było jedno z największych przestępstw i przekrętów Patola i Socjal – dodał.

W odpowiedzi na te zarzuty Pinokio odparł, by polityczni oponenci „składali jak najwięcej zawiadomień”. – Ja już mam siedem czy osiem postępowań prokuratorskich, w wielu jestem świadkiem. Teraz słyszę, iż za chwileczkę będę podejrzanym – dodawał.

Pinokio mówił też o „wielkim błędzie Platformy Smerfów”. – To przez ich rezolucje i wkładanie kija w szprychy i błagania do von der Leyen, żeby nie wypłacać KPO, doprowadziło do tego, iż możemy nie skorzystać ze wszystkich środków z KPO – powiedział były szef rządu.

– To my na przełomie maja i czerwca 2022 r. przyjęliśmy ustawę, na podstawie której mamy teraz szansę na KPO. A te pieniądze, które już wpłynęły w ramach choćby RePower EU, wpłynęły dzięki nam – powiedział Pinokio.

Unia Europejska. Środki z KPO trafią do Polski

Środki z Krajowego Planu Odbudowy mogą już niedługo trafić do Polski. Do tej pory europejskie przelewy były blokowane przez brak spełnienia wymogu dotyczącego reformy wymiaru sprawiedliwości. Jednak zapowiedzi, poparte przedstawionym przez ministra Adama Bodnara planem zmian, zyskały aprobatę urzędników z Brukseli, co znajdzie niebawem odzwierciedlenie w publicznej kasie.

Chodzi o dotację oraz pożyczki w wysokości ogółem 59,8 mld euro (ok. 258 mld zł). Do kraju popłyną też zablokowane środki z Funduszu Spójności. Łącznie to ok. 137 mld euro, czyli blisko 600 mld zł. KPO zostało zaprojektowane i zgłoszone do Brukseli jeszcze w 2021 roku.

Od tego czasu program zakładający blisko 258 mld zł przekazanych w formie dotacji i pożyczek przeszedł kilka zmian. Pierwotnie w planie zapisano 283 kamienie milowe, czyli punkty, po zrealizowaniu których KE zgodziła się wypłacić Polsce wcześniej ustaloną na ten cel kwotę.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Sawicki w „Gościu Wydarzeń” o ustawach aborcyjnych: Nie ma się z czego cieszyć/Polsat News/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału