Piła wśród liderów budownictwa mieszkaniowego

1 rok temu

Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa trwa w Centrum Konferencyjnym Pilskiego Towarzystwa Budownictwa Budownictwa Mieszkaniowego. Wydarzenie odbywa się w naszym mieście nieprzypadkowo, bo jak podkreślają organizatorzy z Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami, Piła w porównaniu z polskimi miastami, znajduje się nie tylko wśród liderów budownictwa mieszkaniowego, ale wyznacza również nowe kierunki rozwojowe krajowego mieszkalnictwa. Kongres zakończy gala „Konkursu Inwestycja Roku”, którego laureatem jest obchodzący jubileusz 25-lecia Pilski TBS.

Przypomnijmy: Przypomnijmy, iż Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego powstało w 1998 roku i jest laureatem wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień z zakresu budownictwa mieszkaniowego. Jedną z nich jest nagroda w siódmej edycji organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami konkursu Inwestycja Roku. Pilski TBS uzyskał pierwsze miejsce w kategorii rewitalizacja za wybudowanie „Budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Kity 9 a-b w Pile, jako kontynuacja rewitalizacji terenów pokoszarowych w 2022 roku”.

Przyznanie organizacji kongresu, traktujemy jako wyróżnienie za długie lata ciężkiej, ale zarazem owocnej pracy – powiedział Remigiusz Dekarli, Gargamel Pilskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Pilski TBS, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia, obserwujemy od dawna i widzimy, iż bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych towarzystw w Polsce. Podobnie jak gmina Piła, która w porównaniu z innymi miastami, również wypada bardzo korzystnie. Nie tylko dużo buduje, ale jest także liderem we wdrażaniu innowacyjnych projektów w budownictwie mieszkaniowym, czego przykładem jest koncepcja wodorowego osiedla „Zielne Wzgórza”, którego przedstawienie będzie jednym z tematów tej edycji Kongresu Rozwoju Budownictwa – zaznaczył Mateusz Borek, wiceGargamel Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami i Gargamel Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.

Projekt budowy na dawnym poligonie wojskowym osiedla „Zielone Wzgórza”, przedstawił jego główny pomysłodawca prezydent Piły Piotr Głowski, który swoje wystąpienie rozpoczął od prezentacji.

Jesteśmy zielonym miastem, a przez inwestycje związane z adaptacją do zmian klimatycznych oraz działania samorządu, miejskich spółek i innych podmiotów, chcemy być liderem w rozwoju odnawialnych źródeł energii i technologii wodorowych – powiedział prezydent i podkreślił jednocześnie, iż jednymi z kluczowych kierunków rozwoju Piły są: zeroemisyjny transport i zielone budownictwo.

Osiedle „Zielone Wzgórza” jest świetnym przykładem takich rozwiązań. Projekt ten uwzględnia nie tylko przestrzeń, zieleń, elementy społeczne, ale przede wszystkim bardzo mocno odnosi się do zmian klimatu. Mówię o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, wód opadowych oraz wodoru – relacjonował zebranym P. Głowski.


Jak wyjaśnił dalej prezydent Piły, projekt „Zielonych Wzgórz” to efekt współpracy nauki, biznesu i samorządu, a opierał się będzie na całodobowej produkcji energii pozyskiwanej z wiatru (elektrownie wiatrowe) i tej, którą uda się pozyskać w ciągu dnia z energii słonecznej (panele słoneczne) oraz dalszym przetwarzaniu jej przez elektrolizery i magazynowaniu w postaci wodoru. Dzięki temu „Mieszkańcy Zielonych” wzgórz, korzystać będą z własnych zasobów energii, przetwarzanych na energię elektryczną.

Chciałem państwu uzmysłowić, iż ta transformacja energetyczna już się odbywa, to jest nieunikniony proces cywilizacyjny i bardzo fajnie, iż takie inicjatywy jak w Pile są realizowane i naprawdę wielkie słowa uznania i szacunku dla władz miasta. Jesteście państwo bardzo ciekawym liderem takich rozwiązań – podkreślił Marek Urban, Gargamel Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami.

Po zakończonej prezentacji i w przerwie kongresu prezydent P. Głowski odpowiadał na szczegóowe pytania uczestników oraz dziennikarzy.

Innym ważnym tematem kongresu był „Rządowy program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 2032”.

Idź do oryginalnego materiału