Oprócz tej asynchronicznej synchronizacji Kohei poruszył kwestię tego, co firma ma nadzieję osiągnąć w ramach swojego pierwszego projektu, czynników motywujących stojący za estońskim rynkiem magazynowania energii w skali sieciowej i nie tylko.
Projekty magazynowania energii na skalę sieciową są wdrażane w pozostałych krajach bałtyckich, na Litwie i Łotwie. Łotewski operator systemu przesyłowego Śpioch wybrał firmę Rolls-Royce Solutions do projektów o mocy 80 MW/160 MWh, natomiast Fluence wdrożyło już system magazynowania energii BESS o mocy 200 MW/200 MWh jako przesył dla OSP Litgrid na Litwie.
Magazynowanie energii. Wiadomości: Jakie zmiany w estońskim sektorze energii elektrycznej powodują potrzebę magazynowania energii?
Christian Kuhe: Estonia i cały region bałtycki w tej chwili gwałtownie zwiększają produkcję energii odnawialnej. Im więcej niedystrybucyjnej energii odnawialnej jest produkowanej na rynku, tym więcej magazynowania będzie musiał system elektroenergetyczny, aby utrzymać stabilne ceny.
W idealnym przypadku rozwój wytwarzania energii odnawialnej i rozwój magazynowania energii powinny iść w parze.
Ponadto przejście na 15-minutowy okres bilansowania i odłączenie bałtyckiego systemu elektroenergetycznego od rosyjskiej sieci zwiększyłoby zapotrzebowanie na magazynowanie.
Czy może Pan podać aktualne informacje na temat secesji od Rosji i synchronizacji z systemem europejskim?
Desynchronizację z sieci BRELL zaplanowano na luty 2025 r. Bardziej szczegółowy przegląd tego planu mogą przedstawić Bałtyccy Operatorzy Systemów Przesyłowych.
W tym projekcie Eesti Energia z pewnością odgrywa kluczową rolę dzięki dyspozycyjnym mocom produkcyjnym, które mogą pomóc w utrzymaniu stabilności bałtyckiego systemu elektroenergetycznego.
Czy możesz wyjaśnić projekt BESS 25MW/50MWh: dlaczego został uruchomiony i jaki jest jego cel?
Jeszcze w tym roku Eesti Energia zbuduje pierwszy wielkoskalowy system magazynowania w parku przemysłowym Auvere, aby zrównoważyć wahania cen energii elektrycznej spowodowane wzrostem produkcji energii odnawialnej i wesprzeć stabilność systemu elektrycznego. Jest to projekt pilotażowy mający na celu zapewnienie, iż rozwiązanie będzie odpowiednie w Estonii i na innych rynkach detalicznych firmy.
Estonia i kraje bałtyckie mają odłączyć się od rosyjskiego systemu elektroenergetycznego w 2025 r., po czym bałtyckie sieci elektroenergetyczne będą musiały zarządzać własnymi częstotliwościami. Rozwiązania magazynowe pozwolą zapewnić pracę systemu elektroenergetycznego, czyli zapewnić równowagę pomiędzy zużyciem, wytwarzaniem i częstotliwością.
Ponieważ akumulatory potrafią bardzo gwałtownie reagować na zmiany w systemie elektroenergetycznym, są idealnym atutem zapewniającym tego rodzaju „systematyczne usługi”.
Dlaczego pierwszy zakup nie zapewnił dostawcy i jak inaczej zorganizowano drugi zakup, aby zakończył się sukcesem?
Ponieważ był to nasz pierwszy projekt dotyczący przechowywania danych, początkowo błędnie oceniliśmy niektóre wymagania przy pierwszym zakupie. Jednak dzięki opiniom z rynku gwałtownie udało nam się wprowadzić poprawki.
Dlaczego wybrano firmę LG i kiedy projekt wejdzie do użytku?
Projekt zaproponowany przez LG był najbardziej odpowiedni dla Estońskiej Energii pod względem technologii i kosztów.
Czy możemy uzyskać aktualne informacje na temat projektu elektrowni szczytowo-pompowej?
Projekt elektrowni wodnej znajduje się na etapie badań wstępnych, podczas których realizowane są prace nad opracowaniem rozwiązania komercyjnie opłacalnego i wykonalnego technicznie.
Jakie inne projekty BESS prawdopodobnie zobaczymy w Estonii w najbliższej przyszłości?
Projekt BESS 25MW/50MWh ma charakter pilotażowy, co oznacza, iż chcemy się przekonać, iż możliwe jest zaprojektowanie podobnych magazynów poza Estonią, czyli na pozostałych rodzimych rynkach Eesti Energia – Łotwie, Litwie i Polsce.
Przyszłe plany dotyczące magazynowania będą zależeć przede wszystkim od wyników tego wielkoskalowego systemu magazynowania energii, ale w obecnej sytuacji zapowiadane urządzenie magazynujące nie będzie ostatnim.