Pierwszy „Leksykon polityki klimatycznej” – kompleksowe kompendium wiedzy już dostępne

3 dni temu
Czas1 min

Ukazał się pierwszy w Polsce „Leksykon polityki klimatycznej„, stanowiący kompleksowe źródło usystematyzowanej wiedzy na temat zmian klimatycznych. Publikacja, przygotowana przez interdyscyplinarny zespół 33 naukowców, skutecznie łączy rzetelną wiedzę naukową z przystępnym, popularnonaukowym sposobem jej prezentacji.

Leksykon zawiera 84 hasła uporządkowane w sześć bloków tematycznych obejmujących najważniejsze aspekty polityki klimatycznej:

  1. Przedmiot polityki klimatycznej
  2. Instytucjonalny wymiar polityki klimatycznej
  3. Społeczny wymiar polityki klimatycznej
  4. Uwarunkowania przyrodnicze polityki klimatycznej
  5. Uwarunkowania ekonomiczne polityki klimatycznej
  6. Instrumenty realizacji polityki klimatycznej (w tym monitoring).

Wśród autorek reprezentujących Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy znalazły się dr Agnieszka Sobol, dr Paulina Legutko-Kobus, dr Agnieszka Rzeńca oraz dr Anna Dubel. Publikacja jest owocem współpracy naukowców działających w różnych organizacjach, w tym Sekcji Ochrony Klimatu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Leksykon stanowi istotny wkład w proces edukacji i budowania świadomości klimatycznej w Polsce. Będzie cennym narzędziem nie tylko w kształtowaniu polityki publicznej, ale również w procesie dydaktycznym na wielu kierunkach studiów – ekonomicznych, przyrodniczych, rolniczych i społeczno-humanistycznych.

Publikacja wypełnia istotną lukę w popularyzacji wiedzy o zmianach klimatu, oferując czytelnikom nie tylko podstawowe definicje, ale również przykłady, ciekawostki i źródła do dalszego pogłębiania zdobytych informacji.

Idź do oryginalnego materiału