Pierwsza turbina na morskiej farmie wiatrowej RWE – Sofia – już zainstalowana

enerad.pl 2 dni temu

Montaż ruszył – pierwszy krok do uruchomienia farmy o mocy 1,4 GW

27 marca 2025 r. RWE ogłosiło, iż na farmie Sofia na Morzu Północnym zainstalowano pierwszą z 100 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 14-222. Instalacji dokonał statek Wind Peak firmy Cadeler, który w każdej rotacji przewozi komponenty do sześciu turbin. Zgodnie z harmonogramem, farma ma zostać w pełni uruchomiona w drugiej połowie 2026 roku.

„To kolejny znaczący krok w budowie Sofii, jednego z naszych flagowych projektów offshore w Wielkiej Brytanii. Zespół oraz nasi wykonawcy robią duże postępy zarówno na lądzie, jak i na morzu” – powiedział Thomas Michel, COO RWE Offshore Wind.

Gigantyczne turbiny i innowacyjne rozwiązania

Każda z turbin osiąga 252 metry wysokości – to więcej niż wieżowce w Canary Wharf. Łopaty o długości 108 metrów obejmują powierzchnię ponad 39 000 m² – równowartość 5,5 standardowych boisk piłkarskich.

Sofia Offshore Wind Farm to także:

  • 1,4 GW zainstalowanej mocy – największy projekt offshore w portfolio RWE
  • 593 km² powierzchni – mniej więcej tyle, co wyspa Man…
  • 100 turbin o mocy 14 MW każda
  • Odległość 220 km od punktu przyłączenia do lądu
  • Głębokości od 20 do 35 metrów na banku Dogger Bank

Projekt powstaje w jednej z najbardziej wymagających lokalizacji – to jedna z najdalej od brzegu położonych farm wiatrowych na świecie.

Połowa łopat turbin będzie podlegać recyklingowi

Sofia Offshore Wind Farm będzie pierwszym tego typu projektem, w którym połowa łopat turbin wykonana zostanie z materiałów podlegających recyklingowi. To istotny krok w stronę pełnej zrównoważoności morskiej energetyki wiatrowej i realizacji strategii ESG RWE.

Wkład w transformację energetyczną i gospodarkę

Po zakończeniu budowy farma Sofia ma produkować ok. 6 TWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 1,2 mln przeciętnych brytyjskich gospodarstw domowych. Według danych BEIS, jej działalność pozwoli uniknąć emisji ponad 2,5 mln ton CO₂ rocznie w porównaniu z energetyką opartą na paliwach kopalnych.

Projekt to również istotny impuls gospodarczy dla Wielkiej Brytanii:

  • ~£3 mld inwestycji w infrastrukturę energetyczną
  • ponad 50% zawartości lokalnej w cyklu życia farmy
  • do 8 810 etatów FTE w skali kraju, w tym 1 600 w regionie Yorkshire i Humber
  • ~2 000 miejsc pracy w szczycie budowy, ~80 stanowisk operacyjnych na stałe

RWE aktywnie wspiera rozwój lokalnego łańcucha dostaw i edukację – m.in. przez programy szkoleniowe, sponsorowanie ośrodków edukacyjnych czy działania na rzecz rozwoju kompetencji STEM wśród młodzieży.

Źródła:

Idź do oryginalnego materiału