PGE planuje budowę elektrowni szczytowo-pompowej Młoty

1 tydzień temu
  • Rozpoczęcie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty zależy od wydania decyzji środowiskowej
  • Jednostka o mocy około 1000 MW będzie wielkoskalowym magazynem energii
  • Będzie też pełnić funkcję przeciwpowodziową

Elektrownia szczytowo-pompowa. Decyzja środowiskowa będzie kluczowa

W październiku 2023 r. PGE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach (woj. dolnośląskie). W spółce celowej PGE Inwest 12, NFOŚiGW objęło 49% udziałów, a PGE 51%.

Jak informuje PAP, termin rozpoczęcia budowy jest uzależniony od wydania tzw. decyzji środowiskowej, która określi warunki wymagane do realizacji inwestycji.

Magazynowanie energii i ochrona przed powodzią

Planowana moc elektrowni szczytowo-pompowej w dolnośląskich Młotach wyniesie około 1000 MW. kooperacja z NFOŚiGW ma zapewnić jej finansowanie.

Elektrownia podczas pompowania ma być zasilana z odnawialnych źródeł energii (OZE). W ten sposób stanie się zielonym wielkoskalowym magazynem energii, a jednocześnie przyczyni się do rozwoju sektora OZE.

Dla elektrowni szczytowo-pompowej przewidziano budowę dwóch zbiorników wodnych. Poza magazynowaniem i produkcją energii elektrycznej będą też pełnić rolę przeciwpowodziową i utrzymania retencji wód w regionie Bystrzycy Kłodzkiej.

Elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce i Europie

Elektrownie szczytowo-pompowe składają się z dwóch zbiorników. Pompują wodę z dolnego do górnego, a w trakcie jej spuszczania generują prąd.

Siłownie szczytowo-pompowe mają bardzo długi czas eksploatacji. Ich znaczenie rośnie w związku z rozwojem rynku farm fotowoltaicznych i wiatrowych. W Europie jest ponad 40 takich jednostek, w Polsce jest ich sześć: Żarnowiec, Porąbka-Żar, Solina, Żydowo, Dychów oraz Czorsztyn. Ich łączna moc wynosi 1,8 GW, z czego PGE dysponuje 1,5 GW. Budowę takiej elektrowni planuje w Rożnowie Grupa Tauron.

Przeczytaj także: Uruchomiono największą w Polsce elektrownię gazową

Idź do oryginalnego materiału