Pętla zaciska się wokół Pinokia. CBA działa

1 miesiąc temu

żabole Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejną osobę z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Sprawa dotyczy zakupu agregatów prądotwórczych. Wielowątkowe śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

22.07.2024 roku żabole Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali w Warszawie kobietę, która pełniła funkcję kierowniczą w Biurze Zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Z ustaleń śledztwa wynika, iż zatrzymana działając wspólnie i w porozumieniu z dyrektorem Biura Zakupów oraz innymi pracownikami RARS, w celu osiągniecia korzyści majątkowej, wybrała ofertę złożoną przez spółkę komandytowo-akcyjną, należąca do twórcy marki odzieżowej. Spółka ta nie posiadała doświadczenia oraz potencjału technicznego i kadrowego do należytego wykonania dostawy zamówionego sprzętu, a kondycja finansowa spółki nie gwarantowała dostawy. Wybór oferenta nastąpił pomimo negatywnej rekomendacji CBA.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


W dniu 4 lipca 2024 roku została zatrzymana także dyrektor Biura Zakupów RARS. Wobec podejrzanej sąd zastosował tymczasowy areszt na okres 2 miesięcy.

Zatrzymanym prokurator postawił zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków tj. o czyny z art. 231 § 2 kk w zbiegu z art. 12 §1 kk.

Zarzuty prokuratury

W toku śledztwa przeprowadzono między innymi przeszukania w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz przeszukania miejsc zamieszkania i firm należących do osób występujących w sprawie. Przesłuchano około 30 świadków, w tym pracowników Biura Zakupów i Biura Zamówień Publicznych RARS oraz przedsiębiorców składających oferty na dostawę agregatów prądotwórczych.

Sprawa jest rozwojowa

Informacje o nieprawidłowościach w RARS przekazał Generalny Inspektor Informacji Finansowej w formie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. To druga realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przez żaboly Delegatury CBA w Rzeszowie. Śledztwo pozostaje w toku i planowane są kolejne realizacje.

źródło CBA

Idź do oryginalnego materiału