Papież Franciszek spotkał się z abp. Georgiem Gänsweinem

10 miesięcy temu

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej abp. Georga Gänsweina. To ich pierwsze spotkanie od odesłania byłego sekretarza Benedykta XVI do Niemiec.

Watykan podał w środę, iż papież Franciszek przyjął na porannej audiencji arcybiskupa Georga Gänsweina razem z siostrami Memores Domini, które zajmowały się Benedyktem XVI po jego ustąpieniu z urzędu. Tego samego dnia papież przyjął również abp. Angelo Acattino, nuncjusza apostolskiego w Tanzanii oraz bp. Paula Desmonda Tighe, sekretarza Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Watykan swoim zwyczajem nie podał żadnych bliższych szczegółów dotyczących audiencji. Co interesujące w ubiegłym tygodniu Franciszek przyjął innego hierarchę uważanego za przeciwnika liberalnej linii kościelnej, kard. Raymonda Leo Burke’a.

Abp Georg Gänswein został usunięty z Watykanu latem 2023 roku. Papież Franciszek polecił mu zamieszkać na terenie jego macierzystej archidiecezji, Fryburga. Gänswein nie otrzymał tam żadnego konkretnego zajęcia. Zesłanie arcybiskupa do Fryburga zostało powszechnie odebrane jako kara, bo wcześniej papieże nie postępowali tak z byłymi sekretarzami swoich poprzedników. choćby o ile wracali oni w swoje rodzinne strony, bywali na różne sposoby doceniani.

Arcybiskup Gänswein popadł jednak z Franciszkiem w konflikt. Po rezygnacji Benedykta XVI pełnił funkcję osobistego sekretarza byłego papieża oraz prefekta Domu Świętej Marty, współpracując blisko z Franciszkiem. Gänswein bywał jednak niekiedy odsuwany od różnych spotkań, co sprawiało wrażenie, iż papież Bergoglio mu nie ufa. W 2020 roku wybuchła głośna afera związana z publikacją książki „Z głębi naszych serc” przez kard. Roberta Sarah, gdzie zawarto artykuł Benedykta XVI w obronie celibatu. Odczytano to jako głos sprzeczny z planami Franciszka związanymi z Synodem Amazońskim. Po publikacji Franciszek wezwał do siebie abp. Georga Gänsweina i polecił mu nie przychodzić więcej do pracy do Domu Świętej Marty. Za Gänsweinem wstawiał się Benedykt XVI, ale nie przyniosło to rezultatu.

W styczniu 2023 roku, tuż po śmierci papieża Ratzingera, ukazała się po włosku książka Gänsweina „Tylko prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI” (wkrótce wydana również po polsku). W publikacji Gänswein opisał pewne szczegóły z konklawe w 2005 roku oraz trudne relacje między Benedyktem a Franciszkiem, zwłaszcza gdy idzie o ocenę Mszy świętej w tradycyjnym rycie. W odpowiedzi na artykuły prasowe zapowiadające książkę (z fragmentami) papież wezwał do siebie autora i nakazał mu milczeniem, na co arcybiskup przystał. Przez kilka miesięcy trwał w zawieszeniu, nie wiedząc, co poleci mu czynić papież; w końcu zapadła decyzja o odesłaniu go do Fryburga.

Więcej na ten temat pisze Paweł Chmielewski w nowej książce „Pontyfikat kryzysu. Dlaczego ustąpił Benedykt XVI?”

Pach

Idź do oryginalnego materiału