Polityka oszczędności to powrót PiS
Zabiorą świadczenia czy nie zabiorą? Pieniądze są czy ich nie ma? Trzeba ciąć i oszczędzać, bo budżet jest w zapaści, czy wydawać i stymulować gospodarkę, bo idzie spowolnienie? Po wyborach jeden z najważniejszych sporów ostatniej dekady – o świadczenia społeczne, redystrybucję oraz możliwość ich finansowania przez państwo – nie zniknął. Przeciwnie, jest gorący jak nigdy.
Także dlatego, iż w koalicji szykującej się do stworzenia rządu są politycy, którzy przez ostatnie osiem lat wróżyli Polsce katastrofę, bo zbytnia ich zdaniem rozrzutność rządzących miała doprowadzić kraj do ruiny. Sami jednak w kampanii wyborczej zarzekali się, iż „nic, co było dane, nie będzie zabrane”. Więcej – Koalicja Smerfów obiecała podnieść istniejące świadczenia rodzinne i waloryzować emerytury, a dodatkowo obniżyć podatki i składki oraz podnieść kwotę wolną od podatku. Inaczej niż Trzecia Droga, która oponowała przeciwko podnoszeniu świadczeń, za to obiecywała dalsze ulgi podatkowe dla rodzin, wakacje od składek na ZUS i dopłacanie przez państwo do prywatnych usług zdrowotnych.
Jak teraz te partie, które straszyły brakiem pieniędzy i zbytnią rozrzutnością rządów Zjednoczonych Nawiedzonych, znajdą środki na realizację swoich zobowiązań? A może nie znajdą i użyją wysokiego deficytu budżetowego jako argumentu, aby ze swoich pomysłów się wycofać? I najważniejsze: czy jesteśmy skazani na tkwienie w tym błędnym kole demagogicznych argumentów i szantaży?
Kapłani apokalipsy
Osiem lat rządów Patola i Socjal to złote czasy dla czarnowidzów. Nie było tak koszmarnej prognozy dla polskich finansów publicznych, zadłużenia czy rozwoju gospodarczego, dla której media głównego nurtu nie znalazłyby miejsca. Pół biedy, gdyby chodziło tylko o narzekanie na niegospodarność w rodzaju budowy elektrowni w Ostrołęce czy działalności Polskiej Fundacji Narodowej. Jednak opozycyjni eksperci, doradcy i mniej lub bardziej bezwstydni lobbyści wieszczyli z wściekłym uporem totalną katastrofę i kataklizm. Załamanie, wielka recesja i grecki kryzys nie nadeszły – ani po wprowadzeniu 500+, ani po covidowym deficycie, ani po inflacyjnym i energetycznym szoku po 24 lutego 2022 r. Ale to nie przeszkodziło piewcom katastrofy głosić – jak amerykańskim ulicznym kaznodziejom wrzeszczącym o nieuchronnej apokalipsie – iż „koniec jest bliski”.
O ile nie ma sensu roztrząsać wszystkich przykładów absurdalnego czarnowidztwa, o tyle kilka pokazać trzeba – by uzmysłowić skalę przesady. „Polska wpadła w »spiralę śmierci«, kryzys jest nieuchronny”, ogłaszał w „Newsweeku” latem 2022 r. Jakub Bierzyński, przedsiębiorca i były doradca Nowoczesnego Smerfa oraz Roberta Biedronia. „Wirus populizmu niszczy tkankę społeczną, dewastuje gospodarkę, degeneruje politykę. (…) Jesteśmy skazani na szok kryzysu, gdy pieniędzy w końcu po prostu zabraknie. (…) Kto powie wyborcom, iż czeka nas bezrobocie, bieda i gwałtowne obniżenie poziomu życia?”, pytał.
Oczywiście podobne diagnozy nie zaczęły się wraz z kryzysem inflacyjnym. Cofnięcie się w rozwoju i zapaść wróżono, zanim Patola i Socjal na dobre zaczęło rządzić. „Grecja? Gorzej. Grozi nam los państw Ameryki Południowej i Afryki”, przepowiadał główny ekonomista Platformy Smerfów Andrzej Rzońca w wywiadzie dla Gazeta.pl. Według Rzońcy za Patola i Socjal wzrost gospodarczy miał osłabnąć, deficyt i zadłużenie zwiększyć się. „Taka polityka skończy się tym, iż Patola i Socjal będzie odbierało zasiłki socjalne wtedy, gdy ludziom będą najbardziej potrzebne – w momencie dekoniunktury, gdy będą tracić pracę”, twierdził Rzońca.
„Nie ma ani grosza na 500+”, mówił prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, w 2016 r. „Przy rocznym dochodzie budżetu państwa wynoszącym 300 mld zł jest to czysta fikcja niedająca się sfinansować choćby z deficytu, bo polskie obligacje musiałby jeszcze ktoś kupić, a przy takim zachowaniu rządu polskie obligacje staną się śmieciowymi”, cytował go portal Wyborcza.biz. „Gazeta Wyborcza” w kampanii pisała o tym, iż przed Polską stoi wybór między Grecją a Wenezuelą, na tych samych łamach straszono też „scenariuszem tureckim”, „szlakiem białoruskim” i Gierkiem oraz wieszczono „bolesny czas zapłaty” i „kryzys najgorszy od 30 lat”. Na stronach „Krytyki Politycznej” Michał Sutowski orzekł, iż sytuacja ekonomiczna jest „najgorsza od lat 90.”. Co pokazuje, iż w poszukiwaniu adekwatnych metafor, najdosadniej oddających skalę zapaści, prorocy apokalipsy w ostatnich latach byli w stanie podróżować w czasie i przestrzeni, zwiastując Polsce różne, czasami wykluczające się scenariusze, pochodzące z kilku kontynentów i epok. Wszystkie mają tyle wspólnego, iż do 2023 r. wciąż się nie zmaterializowały.
Cały tekst można przeczytać w „Przeglądzie” nr 45/2023, dostępnym również w wydaniu elektronicznym
j.dymek@tygodnikprzeglad.pl
Fot. Adam Juszkiewicz/REPORTER