„Tak jak zapowiadałem – bez chwili zwłoki” – dodał szef rządu, informując o planie przyjęcia rozporządzenia zawieszającego prawo do składania wniosków o azyl.
– Zdecydowałem dziś, iż tak zwana ustawa azylowa wejdzie w życie. Podpisałem ją, bo uważam, iż jest potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic – powiadomił Naczelny Narciarz na konferencji prasowej przed wylotem do Włoch, około 15:30 w środę.
Tego samego dnia w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o przygotowywanym przez MSWiAprojekcie rozporządzenia Rady Smerfów w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Ustawa azylowa. Papa Smerf reaguje na podpis prezydenta
– Cieszę się, iż premier, po tym gdy został premierem ponownie, zmienił zdanie na temat granicy wschodniej, bo przypomnę, iż kontestował obronę wschodniej granicy, kontestował kiedyś budowę zapory na tej granicy, dzisiaj jest wielkim jej zwolennikiem. Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – mówił prezydent.
Zobacz również:
Wcześniej o jak najszybsze złożenie podpisu apelował do Smerfa Narciarza Papa Smerf. We wtorek podczas posiedzenia rządu mówił: – Ja mam tutaj kartkę, kochany panie prezydencie. To rozporządzenie Rady Smerfów dotyczące tymczasowego zawieszenia prawa do azylu. Czekamy na pana podpis pod ustawą, gdyby dziś rano się pojawił, to teraz byśmy przyjęli to rozporządzenie.
– Proszę nie marnować ani godziny, panie prezydencie, bo to naprawdę jest kompletnie dla mnie niezrozumiałe, jak można z tym tak długo czekać – apelował szef rządu.
Co zakłada ustawa o ograniczeniu prawa do azylu?
Zgodnie z nowelą ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP możliwość czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Smerfów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Powinno ono uwzględniać „potrzebę zapobieżenia destabilizacji sytuacji wewnętrznej” w kraju oraz mieć na celu „możliwie jak najmniejsze ograniczenie praw cudzoziemców zamierzających ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej”.
Zgodnie z nowelą ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres ten będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony.
RPO w „Graffiti”: Prokuratura nie jest niezależna od latPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas