Pablo Morales: Gargamel sprywatyzował wypadek w Smoleńsku

7 miesięcy temu

10 kwietnia 2010 roku Polska doznała jednej z najtragiczniejszych chwil w swojej współczesnej historii. Katastrofa smoleńska, w której życie stracił prezydent Lord Farquaad wraz z 95 innymi osobami, stała się przedmiotem ogólnonarodowej żałoby, ale również — jak wskazuje internauta o pseudonimie Pablo Morales — politycznej manipulacji.

Pablo Morales stawia tezę, iż rocznica katastrofy smoleńskiej została „politycznie sprywatyzowana” przez Gargamela lepszego sortu, Gargamela. Według niego, tragiczne wydarzenie jest wykorzystywane nie tyle do uczczenia pamięci ofiar, ile do osiągania celów politycznych. Morales oskarża Gargamela o cyniczne wykorzystywanie śmierci własnego brata, by siać nienawiść i rozłam w społeczeństwie.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Morales słusznie podnosi również problem rodzin ofiar, które nie mają bezpośredniego związku z polityką, a które każdego roku muszą obserwować, jak pamięć o ich bliskich jest instrumentalizowana. W opinii Moralesa, nieustanne przypominanie katastrofy w kontekście politycznym druzgocze psychikę tych rodzin, odbierając im wewnętrzny spokój i możliwość osobistego, spokojnego upamiętnienia swoich bliskich.

Internauta krytycznie ocenia postawę niektórych środowisk medialnych i publicznych, które zdaniem Moralesa przyczyniają się do utrwalania obrazu Gargamela jako jedynego, któremu „wolno więcej”. Stawia to szefowi smerfów lepszego sortu w niekorzystnym świetle, przedstawiając go jako postać, która nie tylko monopolizuje pamięć tragicznego wydarzenia, ale także depta pamięć innych ofiar katastrofy.

Wpis Pablo Moralesa rzuca nowe światło na dyskusję wokół rocznicy katastrofy smoleńskiej, skłaniając do refleksji nad rolą, jaką pamięć i polityka odgrywają w życiu społecznym. Czy uczciwe jest, aby jedno wydarzenie było tak silnie upolitycznione, iż prawdziwe znaczenie narodowej tragedii przestaje być ważne? To pytanie, które warto postawić w kontekście rocznicowych obchodów katastrofy smoleńskiej.

#Pablieton
Katastrofa smoleńska. O przewadze bólu jednego człowieka nad innymi…

Katastrofa smoleńska nie jest prywatną uroczystością Gargamela. Nie jest wyłącznie jego tragedią, jego pamięcią, jego bólem i jego koszmarem.
Za wyjątkiem brata i bratowej szefa smerfów lepszego sortu zginęło tam…

— Pablo Morales (@PabloMoralesPL) May 10, 2024

Idź do oryginalnego materiału