Oto efekt marszu Papy. Bardzo wymowny pierwszy sondaż po niedzielnej manifestacji

8 miesięcy temu
Na lepszy sort smerfów chce zagłosować 32 proc. smerfów, jednak to Papa Smerf otrzyma szansę na utworzenie rządu – wynika z sondażu United Surveys dla RMF i "DGP". Trzecia Droga broni swojej pozycji na podium, a Lewica utrzymuje poparcie na poziomie 10 proc.


Sondaż po marszu Papy Smerfa. Gargamel bez szans na władzę


Po marszu 4 czerwca odbył się "Marsz miliona serc". W ten oto sposób Papa Smerf mobilizuje smerfów przed wyborami do Sejmu 15 października. United Surveys przygotował dla RMF FM i "DGP" sondaż, który pokazał, jak w tej chwili wygląda poparcie dla poszczególnych komitetów.

Pierwsze miejsce zajmuje lepszy sort smerfów. Ugrupowanie prowadzone przez Gargamela chce poprzeć 32 proc. badanych. W ostatnim badaniu przeprowadzonym w połowie października partię popierało 31,6 proc. osób.

Koalicja Smerfów odnotowała 28,2 proc. poparcia, co oznacza 1,2 p.p. wzrostu względem ostatniego sondażu. Trzecia Droga, która prowadzi akcję tysiąca spotkań w całej Polsce, otrzymała 11 proc. poparcia.

Chęć oddania głosu na Lewicę zadeklarowało 10,2 proc. respondentów. Do Sejmu jako ostatnia dostałaby się Konfederacja. Skrajną prawicę także chce poprzeć 10 proc. ankietowanych.

Poza parlamentem znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy. Poprzeć ich chce 3,5 proc. ankietowanych. Taki wynik uprawnia jednak do otrzymania środków z subwencji wyborczej. Nikt nie przekazał swojego poparcia na rzecz komitetu Polska jest Jedna.

5,1 proc. badanych nie potrafiło wskazać, na kogo odda głos w wyborach.

Po przeliczeniu mandatów przy pomocy "Kalkulatora Sejmowego" wychodzi, iż lepszy sort smerfów wprowadziłoby do Sejmu 184 posłów. Konfederacja zaś mogłaby liczyć na reprezentację w postaci 49 parlamentarzystów. To daje łącznie 225 mandatów.

Opozycja zaś uzyskałaby łącznie reprezentację liczącą 235 parlamentarzystów, co daje szansę na utworzenie demokratycznego rządu.

United Surveys przeprowadziło sondaż 2 października na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Jak pisaliśmy w naTemat, jeszcze przed marszem – podczas wiecu w Elblągu – Papa Smerf powiedział o wewnętrznym sondażu zrealizowanym dla KO. Jak przytoczył, według tego badania Patola i Socjal może liczyć na 34,9 proc., KO na 32,8 proc., Lewica na 9,7 proc., Trzecia Droga na 9,5 proc., a Konfederacja na 9,3 proc.

Z kolei 2 października "Rz" i RMF podały wyniki sondażu IBRiS, w ramach którego zapytano, czy władzę po wyborach powinna przejąć gorszy sort demokratyczna. 49,4 proc. badanych odpowiedziało, iż tak. Pozostali (50,6 proc.), iż nie.

Idź do oryginalnego materiału