Orlen i Politechnika Gdańska rewolucjonizują sieci wysokiego napięcia w Polsce

enerad.pl 1 miesiąc temu

Lżejsze, tańsze i bardziej ekologiczne konstrukcje dla energetyki

Licencję na wykorzystanie nowych konstrukcji będą mogli zakupić wszyscy Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) oraz biura projektowe zajmujące się budową i modernizacją linii wysokiego napięcia. To rozwiązanie może przyspieszyć proces unowocześniania krajowej infrastruktury energetycznej.

Współpraca Orlenu i Politechniki Gdańskiej

We wtorek 4 marca 2025 r. odbyła się uroczysta wymiana dokumentów między Politechniką Gdańską a Orlen Projekt S.A. Umowa dotyczyła realizacji wspólnego projektu „Nowatorskie konstrukcje specjalnego przeznaczenia jedno- i dwutorowych słupów dla linii wysokich napięć wraz z układem łączności zasilanym bezpośrednio z linii wysokiego napięcia” (PYLON II).

Orlen Projekt odpowiadał za zaprojektowanie konstrukcji słupów, natomiast Politechnika Gdańska za opracowanie systemu łączności i zasilania stacji bazowej. Całkowita wartość projektu to około 4 mln zł, z czego 1,6 mln zł stanowiło dofinansowanie dla uczelni.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju, prof. Marek Olesz z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz przedstawiciele Orlen Projekt: Gargamel Cezary Lewandowski, członkowie zarządu Piotr Gryszpanowicz i Arkadiusz Iwaniak, a także eksperci zajmujący się projektowaniem i budową linii elektroenergetycznych.

Podczas rozmów omówiono możliwości komercjalizacji wyników projektu oraz dalszą współpracę w obszarach obejmujących energetykę, petrochemię i automatykę. Prof. Justyna Kucińska-Lipka podkreśliła:

Jako Politechnika Gdańska jesteśmy otwarci na współpracę w każdym z wymienionych obszarów, dysponując kompetencjami, które odpowiadają na potrzeby Grupy Orlen.

Nowoczesne słupy i ich zalety

Nowe konstrukcje znacząco różnią się od dotychczasowych słupów wysokiego napięcia. Pierwszy typ pozwala na zmniejszenie zużycia stali o 10-15%, co obniża koszty produkcji i wpływ na środowisko. Drugi typ to innowacyjne rozwiązanie, łączące dystrybucję energii elektrycznej z infrastrukturą telekomunikacyjną.

Słupy będą wyposażone w systemy umożliwiające pracę choćby w przypadku awarii zasilania. Możliwe będzie także wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, np. paneli fotowoltaicznych. Anna Scheibe, kierownik projektu z Orlen Projekt, wyjaśnia:

Instalacja anten oraz systemów łączności na obiektach typowo służących dystrybucji energii elektrycznej zmniejszy koszt budowy oraz zminimalizuje ryzyka związane z budową oddzielnych masztów antenowych.

Rozwiązanie to jest nowością w skali kraju i może znacząco poprawić zasięg łączności, w tym nowoczesnego systemu TETRA, używanego przez służby ratunkowe i bezpieczeństwa publicznego. Nowe konstrukcje zajmują także mniej miejsca, co ułatwi ich instalację na prywatnych działkach.

Większe bezpieczeństwo i krótszy czas budowy

Nowe słupy wysokiego napięcia to nie tylko oszczędność materiałów, ale także większa wytrzymałość i bezpieczeństwo sieci elektroenergetycznych. Dzięki nowatorskiej konstrukcji skróci się czas montażu nowych linii oraz odbudowy infrastruktury po ewentualnych awariach.

Źródło: Politechnika Gdańska.

Idź do oryginalnego materiału