Odnawialne źródła energii to szansa czy zagrożenie dla ludzkości? Konferencja w Akademii Tarnowskiej [ZDJĘCIA]

8 miesięcy temu
Zdjęcie: odnawialne źródła energii


Wiatraki, panele fotowoltaiczne, geotermia, biomasa czy elektrownie wodne – o rozwoju i przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce i na świecie, a także korzyści jakie mogą przynieść te rozwiązania dyskutowano w czwartek (7.03) w Akademii Tarnowskiej.

Jak mówi dr Mariusz Klich z Katedry Ochrony Środowiska AT, celem konferencji jest przekazanie młodemu pokoleniu rzetelnych informacji na temat OZE, by zwiększyć społeczne zainteresowanie tą kwestią oraz dbałością o środowisko.

– Naszym zdaniem odnawialne źródła energii są w tej chwili jednym z najważniejszych wyzwań i rozwiązanie tej problematyki jest niezwykle ważnym zadaniem na przyszłość naszej gospodarki i planety. My już wyprzedziliśmy te fakty i od pięciu lat uczymy na specjalności Odnawialne Źródła Energii i BHP, natomiast widzimy w mediach społecznościowych czy wśród rozmów z różnymi osobami, iż ta problematyka jest słabo poznana i owiana szeregiem wielu różnych niedomówień i przesądów. Dlatego zaprosiliśmy młodzież licealną po to, by te sprawy dla nich wyjaśnić oraz rozwiązać.

Zdaniem jednego z prelegentów konferencji prof. dra hab. Jana Kozłowskiego, odnawialne źródła energii są jednocześnie ogromną szansą, jak również jedyną możliwością dla świata, by trwał on jak najdłużej, gdyż przez ostatnie lata mocno zaniedbaliśmy środowisko.

– Rozwój ludzkości zawsze zależał od energii. Ostatnie sto lat to był bardzo intensywny rozwój naszej zachodniej cywilizacji, ale niestety oparty on był na paliwach kopalnych, czyli spalaliśmy to, co przyroda przez miliony lat odkładała. Za mojego życia mniej więcej o 50 procent wzrosło stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, a dwutlenek węgla utrudnia ucieczkę ciepła. W związku z tym ziemia się powolutku podgrzewa. Gdybyśmy dalej kontynuowali tego rodzaju rozwój ludzkości, to będzie mieli dobre kilka, a choćby kilkanaście stopni wyższą temperaturę i to musi doprowadzić do niesłychanych katastrof. Natomiast OZE jest szansą na bezemisyjną produkcję energii.

Konferencja była przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych województw małopolskiego i podkarpackiego, studentów Akademii Tarnowskiej, a także mieszkańców Tarnowa i okolic. Łącznie wzięło w niej udział blisko 300 uczniów z 8 szkół.

Jak mówili uczestnicy RDN Małopolska, rozmowy na temat odnawialnych źródeł energii w obecnych czasach są bardzo potrzebne do uświadamiania społeczeństwa, choć nie zawsze poruszane w przestrzeni publicznej, choćby w szkołach.

– Myślę, iż jest to bardzo fajny sposób o ile chodzi o ekologię, bo w obecnych czasach jednak coraz bardziej brakuje surowców, z których pozyskujemy energię. Dlatego korzystanie np. z energii cieplnej pobieranej przez panele fotowoltaiczne jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne, bo koszty za prąd są o wiele mniejsze. – Uważam, iż OZE jest potrzebne tym bardziej, iż jak wiadomo, jest coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, a korzystanie z nich może mieć wpływ nie tylko na nas, ale inne pokolenia. – Tematy OZE stają się coraz bardziej popularne, chociaż w szkołach raczej pomija się ten temat. Trzeba chodzić na tego typu wykłady czy konferencje, bo jak się chodzi do szkoły, to się na tym nie skupia.

Konferencja została podzielona na kilka części: wykłady ekspertów, panele dyskusyjne, a także sesja plakatowa, podczas które zostały ocenione prace przygotowane przez uczniów szkół średnich w ramach konkursu 'Odnawialne Źródła Energii – technologie, innowacje, środowisko’.

Patronat nad tym wydarzeniem objęło Radio RDN Małopolska.

Idź do oryginalnego materiału