Odmowy przyłączenia do sieci wpłyną na rozwój zielonych paliw w Polsce?

9 miesięcy temu

W ubiegłym roku osoby, które w związku z projektami OZE złożyły wnioski o przyłączenie do sieci o łącznej mocy ponad 50 GW – dostały odmowy. Czy to stawia pod znakiem zapytania rozwój zielonych paliw Polsce?

Rozwój zielonych paliw – bariery

Słabość infrastruktury przyłączeniowej, niewystarczająca transformacja ram regulacyjnych oraz brak strategii finansowania takich inwestycji – to główne bariery rozwoju zielonych paliw w Polsce. Problemy te omawiano podczas H2Poland w Poznaniu.

Na targach powołano również radę wodorową „3 Seas Hydrogen Council” zrzeszającą organizacje wodorowe z Polski, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowenii, Węgier i Ukrainy. Stowarzyszenie będzie miało za zadanie wpierać kraje i samorządy w rozwoju gospodarki zeroemisyjnej.

– Osiągnięcie w Polsce celów dotyczących zielonego wodoru będzie wymagało działań na wielu poziomach, a kooperacja międzysektorowa będzie kluczowa w tym procesie. Jednym z najważniejszych zadań jest budowa i podłączenie do sieci ogromnej mocy OZE. Niestety w ubiegłym roku wnioski o przyłączenia do sieci na ponad 50GW zostały odrzucone przez OSP. Pokazuje to słabość infrastruktury energetycznej w Polsce – powiedział podczas inauguracji rady Robert Adamczewski, dyrektor ds. rozwoju European Energy Polska.


Czytaj również: Wodorowe Niezrozumienie 3 Seas Hydrogen Council podczas H2POLAND


Zielony wodór i e-metanol

W Polsce produkcja e-metanolu i zielonego wodoru w skali przemysłowej adekwatnie nie istnieje. Jednak w Europie tego rodzaju projekty zaczynają mieć wpływ na sektor ciepłowniczy oraz na rynek paliw wykorzystywanych w transporcie i produkcji. Dlatego liderzy innowacyjnych wdrożeń przemysłowych chcą tę technologię rozwijać nad Wisłą.

– European Energy posiada już moce operacyjne w zakresie energii odnawialnej, aktywne projekty budowlane i rozwojowe. Badamy opcje zielonego wodoru i e-metanolu, tworzenie hubów i zapotrzebowanie odbiorców. Nasze doświadczenie w Danii daje nam ukierunkowane spojrzenie na przyszłe polskie projekty dotyczące produkcji ekologicznego paliwa. Już w 2023 roku European Energy planuje dostarczać zielony wodór do portu Esbjerg w Danii ze swojej farmy wiatrowej w Måde koło Esbjerg o łącznej mocy 12 MW. Zielony wodór będzie wykorzystywany w ogniwach paliwowych do „ekologizacji” statków w porcie. – mówi Robert Adamczewski.

Połączenie sektora energetycznego, paliwowego i grzewczego

Warto dodać, iż podczas produkcji zielonego wodoru generuje się duża ilość ciepła. Zamiast pozwolić, by się zmarnowało, jego nadmiar zostanie wprowadzony do lokalnej sieci ciepłowniczej dla 200 gospodarstw domowych. Takie rozwiązanie pokazuje, iż można połączyć sektor energetyczny, paliwowy i grzewczy w tym samym projekcie.

W tym roku European Energy rozpocznie również produkcję zielonego e-metanolu w największej na świecie fabryce e-metanolu. Obiekt wykorzystuje energię elektryczną z własnej elektrowni słonecznej Kassø w Danii o mocy 300 MW. Po osiągnięciu pełnej operacyjności zakład będzie w stanie produkować 32 000 ton e-metanolu rocznie.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: European Energy

Idź do oryginalnego materiału