Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski i Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach zapraszają 3 grudnia o godz. 17.30 na 96 spotkanie KME, które odbędzie się w Mediotece Tychy, al. Piłsudskiego 16. Spotkanie „Od rozpaczy do nadziei. Jak urzeczywistniać wizje świata w jakim chcemy żyć.” dostępne także w formule online na Facebooku oraz na kanale YouTube.
Gośćmi Klubu Myśli Ekologicznej będą Danuta Punktualny (pedagożka, animatorka społeczna, coach kryzysowa, inicjatorka społecznego Sudeckiego Domu Nasion i Dariusz „Ptasiek” Matusiak (praktyk idei, miłośnik dzikiej przyrody i wiejskiego życia, twórca projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży). Wspólnie prowadzą Dom Spotkań Twórczych “Ptasia Dolina” na Pogórzu Kaczawskim.
Danuta Punktualny i Dariusz Matusiak są inicjatorami Domu Spotkań Twórczych ”Ptasia Dolina” w Nowej Wsi Wielkiej, miejsca, w którym prowadzona jest szeroko pojęta edukacja artystyczno- przyrodnicza. Wokół ich wsi znajdują się 4 wąwozy, w tym trzy z nich to rezerwaty przyrody (wąwóz Lipa, Siedmica i Myśliborski). Wieś znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, otoczona jest łąkami storczykowymi i lasami (Geopark Krainy Wygasłych Wulkanów UNESCO, projektowany Kaczawski Park Narodowy). Inicjują akcję wykupu cennych przyrodniczo terenów, aby zachować ich walory przyrodnicze. Wokół domu znajduje się ogród permakulturowy, szklarnia, sad ze starymi odmianami drzew owocowych, pasieka, kurnik oraz Sudecki Dom Nasion. W tej przestrzeni odbywało się wiele spotkań, koncertów i projektów m.in. Akademia Głębokiej Ekologii, kurs Forest School Center, Ekoszansa w Uniwersytetach Ludowych. Ptasia Dolina jest miejscem spotkań i wymiany doświadczeń dla przyrodników, ogrodników, artystów (oraz rodzin). Wokół niej skupia się społeczność ludzi, dla których istotny jest szacunek dla Ziemi i wszystkich Istot ją zamieszkujących.
Danuta Punktualny – nature coach, coach kryzysowy. Pracuje ze skutkami traumy oraz niechcianymi zachowaniami, moderatorka odnowy wsi, rękodzielniczka. Przez wiele lat związana z Fundacją EkoRozwoju. Ukończyła studia pedagogiczne, podyplomowe z ochrony i kształtowania środowiska oraz edukacji ekologicznej i prozdrowotnej a także Szkołę Trenerów Biznesu i Doradców Personalnych. Stypendystka Szkoły Ludowej w Danii. Praktykująca Brainspotting, w trakcie trzyletniego szkolenia z Somatic Experiencing, metody leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu. Propagatorka zdrowego stylu życia, rozwoju poprzez ruch i taniec oraz uprawy naturalnych ogrodów.
Dariusz “Ptasiek” Matusiak – miłośnik dzikiej przyrody oraz wiejskiego życia. W latach 90-tych uczestnik radykalnych protestów w obronie przyrody, przez wiele lat związany z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot i miesięcznikiem „Dzikie Życie”. Uczestnik wypraw teatralnych Teatru „Węgajty”. Od prawie 20 lat prowadzi obozy artystyczno-przyrodnicze „Tropami Tęczowego Wojownika”.
Rozmowę z gośćmi KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Zapraszamy do zadawania pytań gościom.
*****
Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, iż żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, iż w tej chwili potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu realizowane są raz w miesiącu o godz. 17.30.