O odwagę w krzewieniu postaw szacunku wobec życia człowieka, o odpowiedzialność mężczyzn, mężów, ojców za życie dzieci poczętych i ich matek modlili się uczestnicy Męskiej Drogi Krzyżowej za Życiem w Warszawie i Krakowie.
Rzesze mężczyzn, a także kobiet i dzieci włączyło się w Drogę Krzyżową za Życiem, która w piątek, 15 marca, odbyła się w Warszawie i Krakowie. Wydarzenie było aktem pokuty i wynagradzania Panu Bogu za grzechy popełnione przeciw życiu poczętemu.
Drogę Krzyżową poprzedziła Msza święta w kościele św. Anny w Warszawie. Po Eucharystii uczestnicy spotkania modlitewnego zgromadzili się na placu Zamkowym, skąd wyruszyli ulicami Starego Miasta do Bazyliki Świętego Krzyża.
Jak podkreślali organizatorzy Męskiej Drogi Krzyżowej za Życiem – Inicjatywa Zjednoczeni 2022 – akcent tego wydarzenia położony był przede wszystkim na rolę i misję mężczyzn, mężów i ojców, którzy są odpowiedzialni za życie w rodzinie, za życie rozwijające się pod sercem matki.
Męska Droga Krzyżowa za Życiem jest wezwaniem dla mężczyzn do odważnej obrony swoich rodzin oraz do odpowiedzialności, za życie które jest powoływane przez kobietę i mężczyznę – mówił w imieniu Zjednoczonych 2022 Artur Wolski z inicjatywy Męski Różaniec.
Od pewnego czasu obserwujemy destrukcję obrazu mężczyzny zarówno w kulturze, jak i w społeczeństwie. Redefiniowanie męskości uderzyło w rodzinę. Brak ojca ma konsekwencje w życiu dziecka, także w jego życiu dorosłym. Obecne są też postawy deficytu odpowiedzialności zwłaszcza w obliczu dzieci poczętych, dlatego tak ważna jest troska o formację mężczyzn.
Promowanie prawdziwej, tradycyjnej męskości oraz odpowiedzialnego i zaangażowanego ojcostwa to wciąż jedno z kluczowych zadań w społeczeństwie – podkreślił Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny.
Rozważania Męki Pańskiej przeplatały się z modlitwą różańcową, śpiewem pieśni wielkopostnych i refleksjami dotyczącymi m.in. dramatu zabijania dzieci w aborcji, obojętności, jaka dotyka społeczeństwa w obliczu ich śmierci, jak i ataków, z jakimi się spotykają się dzieci nienarodzone. W czasie rozważań przypomniano także o nasilaniu się tzw. presji aborcyjnej związanej z legalizacją zabijania dzieci w aborcji, jak i o presji traktowania aborcji jako jednego z „praw” człowieka.
Męska Droga Krzyżowa za Życiem zakończyła się w Bazylice Świętego Krzyża, gdzie jej uczestnicy adorowali Pana Jezusa na Krzyżu, za którym podążali ulicami stolicy.
W Krakowie wydarzenie rozpoczęło się o 18.30 w bazylice Bożego Ciała, po czym uczestnicy spotkania modlitewnego wyruszyli w kierunku Rynku Głównego.
Męską Drogę Krzyżową za Życiem zorganizowała Inicjatywa Zjednoczeni 2022, która zrzesza wspólnoty i organizacje katolickie, w tym m.in. Centrum Życia i Rodziny, Męski Różaniec, Żołnierzy Chrystusa, Wojowników Maryi, Rycerzy św. Jana Pawła II.