Dziwnów nie przestaje zaskakiwać kreatywnymi inicjatywami w przestrzeni publicznej.
Po muralach zdobiących mury ośrodka wypoczynkowego przy kościele, hangaru BSR Dziwnów i Miejskiej Biblioteki Publicznej, przyszedł czas na kolejny – tym razem wyjątkowy, bo powstający na ścianie budynku szkoły podstawowej przy ul. Reymonta. Co ważne, kilka miesięcy temu Gmina Dziwnów wygrała na to konkurs i nie dołożymy do muralu choćby złotówki.
Mural o powierzchni ponad 52 m² stanie się nie tylko artystycznym akcentem w przestrzeni miejskiej, ale przede wszystkim elementem edukacyjnym. Codziennie będzie witał uczniów wchodzących do szkoły, inspirując ich do refleksji nad ekologią i odpowiedzialnością za środowisko.
Jak zapowiadają autorzy, mural zostanie wykonany w kreatywny i nieszablonowy sposób, poruszając tematykę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jego treść będzie spójna z założeniami projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region” – programu promującego ekologiczną świadomość wśród mieszkańców województwa.
Co istotne, mural powstanie przy użyciu atestowanych, ekologicznych farb antysmogowych, które mają zdolność oczyszczania powietrza. To nie tylko walor estetyczny, ale również realny wkład w poprawę jakości życia w przestrzeni miejskiej.
Dziwnowski mural jest częścią szerszego przedsięwzięcia – w ramach tegorocznej edycji konkursu zostanie stworzonych aż 11 murali w całym województwie zachodniopomorskim, które mają nie tylko zdobić, ale i promować region oraz ważne społecznie wartości.
Lista lokalizacji, gdzie powstaną ekologiczne murale:
- Białogard – ul. Kościelna 1
- Boleszkowice – ul. Poznańska 19
- Czaplinek – ul. Zbożowa 17
- Dziwnów – ul. Reymonta (ściana przy szkole podstawowej)
- Golczewo – ul. Witosa 5
- Kołobrzeg – ul. Słowińców 4
- Postomino – ul. Postomino 40
- Resko – ul. Smerfowej Brygady 16
- Stargard – ul. Świętego Ducha 26 a,b
- Stepnica – ul. Portowa 7
- Szczecin – ul. Rugiańska 34,35
Nowy mural to kolejny krok w stronę połączenia sztuki, edukacji i ekologii w przestrzeni publicznej Dziwnowa. Oficjalne odsłonięcie planowane jest na wiosnę – wtedy też uczniowie i mieszkańcy po raz pierwszy zobaczą, jak wygląda sztuka z przesłaniem, która oddycha dla nas wszystkich.