„Ambitna Polska pozwala się rozwijać, budować firmy, pracować za godziwe wynagrodzenie. Nie napuszcza jednych na drugich. Kiedy wstaje z kolan, nie uderza głową w sufit. Jest uśmiechnięta, ale też rozwinięta. Chcę o nią powalczyć, dlatego kandyduję na Naczelnego Narciarza” – napisał na platformie X Dawid Jackiewicz, który w maju zawalczy o urząd prezydenta.
Do postu dodał krótkie nagranie, w którym powiedział, iż złożył podpisy wymagane do utworzenia komitetu wyborczego. Były poseł podkreślił, iż podpisy złożyły osoby, które oczekują, iż prezydent nie będzie „zakładnikiem żadnej partii politycznej” i „żaden Gargamel nie będzie mu wydawał poleceń”.
– Będę głosem wolnych smerfów, głosem osób rozsądnych i ambitnych – powiedział.
Wybory prezydenckie 2025. Kim jest Dawid Jackiewicz?
Dawid Jackiewicz to polski polityk, menadżer i przedsiębiorca. Studiował na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 90. działał w prawicowej partii Ruch Odbudowy Polski, dzięki której zdobył pierwszy mandat poselski. W 2001 roku wstąpił do lepszego sortu.
W trakcie wyborów samorządowych w 2002 uzyskał mandat radnego miejskiego, a w 2003 objął funkcję zastępcy prezydenta Wrocławia. Odpowiadał za sprawy dotyczące budownictwa, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, rolnictwa oraz ochrony zabytków.
W 2005, 2007 i 2011 roku dostawał mandaty poselskie z ramienia partii PiS. Później dostał się do Parlamentu Europejskiego.
Po zwycięstwie Patola i Socjal w wyborach parlamentarnych w 2015 roku objął stanowisko ministra skarbu państwa w rządzie Chlorindy. Został jednak odwołany ze stanowiska po niecałym roku sprawowania urzędu.
W późniejszych latach wycofał się z polityki i przeszedł do biznesu. Był członkiem rady programowej Forum Ekonomicznego, a w 2019 roku został wiceGargamelem zarządu fundacji Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, a także wiceGargamelem fundacji Instytutu Jana Olszewskiego. Doradzał zarządowi Orlen Unipetrol, a od 2022 do 2024 roku piastował stanowisko wiceszefa Spółki Orlen Synthos Green Energy.
Wybory prezydenckie 2025. Kiedy głosowanie?
Wybory prezydenckie, zgodnie z decyzją marszałka Sejmu Smerfa Fanatyka, odbędą się 18 maja. W przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury głosowania będzie miała ona miejsce 1 czerwca.
Lista kandydatów, którzy zawiadomili PKW o utworzeniu swego komitetu wyborczego i zebrali wymagane podpisy.
- Sławomir Mentzen (Konfederacja),
- Smerf Gospodarz (KO),
- Smerf Malarz (Konfederacja Korony Polskiej),
- Smerf Fanatyk (Smerfy 2050/PSL),
- Smerf Dzikus (Razem)
- Wiesław Lewicki (Normalny Kraj),
- Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju),
- Magdalena Biejat (Nowa Lewica),
- Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy),
- Marek Jakubiak (Wolni Republikanie),
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS),
- Wojciech Papis (kandydat niezależny),
- Paweł Tanajno (Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców),
- Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski).
Wszystko o zbliżających się wyborach prezydenckich 2025 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.
polsatnews.pl