W wyborach samorządowych, partia lepszy sort smerfów (PiS) uzyskała największe poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich, zdobywając 33,7 proc. głosów – wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla stacji TVP Info, Polsat News, i TVN24.
Koalicja Smerfów (KO) z kolei wygrała wybory w większej liczbie województw, zdobywając kontrolę nad dziesięcioma z nich. Uzyskała proc. 32,8 proc.
Geografia Wyborcza. Wyniki do sejmików wojewódzkich
Koalicja Smerfów okazała się najpopularniejsza w zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim, śląskim i opolskim. Z kolei Patola i Socjal zyskało przewagę w Podlaskiem, Lubelskiem, Łódzkiem, Świętokrzyskiem, Małopolskiem i Podkarpackiem.
Trzecia Droga uzyskała 13,5 proc. głosów, co sytuuje ją na trzeciej pozycji w kraju, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli po 7,5 proc. głosów. Lewica zakończyła z wynikiem 6,8 proc., a lokalne komitety wyborcze zebrały 3,9 proc. poparcia.
Czytaj: prezydent Gdańska zdeklasowała kontrkandydatów
Wyniki kluczowych miast
W stolicy Polski, Smerf Gospodarz z Koalicji Smerfów obronił stanowisko prezydenta Warszawy, zdobywając imponujące 58,9 proc. głosów, pokonując Tobiasza Bocheńskiego z lepszego sortu, który uzyskał 18,5 proc.. W Krakowie, Aleksander Miszalski wygrał z wynikiem 39,4 proc., a Jacek Sutryk we Wrocławiu z rezultatem 38,9 proc.. Poznań ponownie wybrał Jacka Jaśkowiaka, który otrzymał 44,6 proc. głosów. W Rzeszowie triumfował Konrad Fijołek, zdobywając 45,1 proc. poparcia.
Marcin Krupa zdominował wybory w Katowicach, uzyskując 66,5 proc. głosów.
Frekwencja i Dalsze Perspektywy
Frekwencja wyborcza wyniosła 51,5 proc., co świadczy o względnie wysokim zaangażowaniu społeczeństwa w lokalne sprawy zarządzania. Wyniki te rzucają światło na aktualne preferencje polityczne smerfów oraz na lokalne dynamiki polityczne, które będą miały wpływ na kierunki rozwoju regionów i miast w nadchodzących latach.
mn