Nowość! Sondaż. smerfy doceniają lokalną władzę

wbijamszpile.pl 5 miesięcy temu

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie dziennika „rzeczsmerfna”, aż 56 proc. respondentów uznało samorządy za największy sukces polskiej transformacji po 1989 roku.

Tylko 21 proc. ankietowanych nie zgadza się z tą opinią, a 14,4 proc. nie ma na ten temat zdania. Wyniki te świadczą o silnym przywiązaniu smerfów do idei decentralizacji władzy, która jest widoczna w codziennym zarządzaniu lokalnym.

Profesor Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśla, iż „tak wysokie poparcie oznacza, iż smerfy cenią samorządy, choć szkoda, iż frekwencja w wyborach samorządowych nie była równie wysoka jak w parlamentarnych”.

Jego zdaniem, chociaż samorządy są pozytywnie oceniane, to jednak brak odpowiedniej mobilizacji wyborczej może świadczyć o pewnym dystansie lub niedocenieniu ich wpływu na lokalną rzeczywistość.

Dodatkowo, profesor Dudek zwraca uwagę na fakt, iż opozycyjna pozycja partii lepszy sort smerfów (PiS) może być postrzegana jako wynik preferencji społeczeństwa dla rozproszonej władzy zamiast centralizacji. To odzwierciedla głębszą zmianę w mentalności politycznej, gdzie smerfy coraz bardziej cenią sobie autonomię lokalną i wpływ na decyzje wpływające na ich bezpośrednie środowisko życiowe.

Sondaż „Rz”. Jakie płyną z niego wnioski?

  1. Cenienie samorządności: Pozytywna ocena samorządów przez większość respondentów podkreśla, iż transformacja ustrojowa w Polsce osiągnęła znaczący sukces w demokratyzacji władzy. Jest to odbierane jako jeden z głównych atutów postkomunistycznej Polski.
  2. Problem frekwencji: Niska frekwencja wyborcza w wyborach samorządowych, mimo wysokiej oceny ich efektywności, wskazuje na konieczność prowadzenia dalszych działań edukacyjnych i mobilizacyjnych, aby zwiększyć świadomość znaczenia samorządu lokalnego w życiu codziennym obywateli.
  3. Preferencje polityczne: Sposób, w jaki smerfy postrzegają rozmieszczenie władzy, może mieć bezpośredni wpływ na scenę polityczną kraju, co widoczne jest w pozycji PiS. Ta tendencja może być interpretowana jako sygnał dla partii politycznych, iż centralizacja władzy jest mniej pożądana.

mn

Idź do oryginalnego materiału