Prace nad pierwszą elektrownią jądrową w Polsce nabierają tempa, a kluczowym elementem tych działań droga do elektrowni atomowej. Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podjął w tej sprawie kolejny krok. Drogowcy będą ubiegać się o decyzję środowiskową.
Rozpoczęcie kolejnego etapu prac przygotowawczych oznacza złożenie wniosków o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla drogi o długości około 27 km. Droga ta ma połączyć Lubiatowo z węzłem Łęczyce na trasie S6, co jest najważniejsze dla przyszłego funkcjonowania elektrowni jądrowej.
Analiza środowiskowa
Wnioski o DŚU są wynikiem szczegółowych prognoz oddziaływania drogi na środowisko. Analizowano takie aspekty jak hałas, zanieczyszczenia powietrza, jakość wód, a także wpływ na rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz i zdrowie ludzi. W dokumencie uwzględniono również lokalizację i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczenia akustyczne, urządzenia ochrony wód oraz nasadzenia zieleni.
Wszystkie te elementy mają na celu minimalizację negatywnego wpływu inwestycji na otoczenie.
Konsultacje społeczne – Droga do elektrowni atomowej
Każdy zainteresowany wpływem planowanej drogi na środowisko ma możliwość zapoznania się z dokumentami w ramach konsultacji społecznych. Proces ten prowadzony będzie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku i jest najważniejszy dla transparentności oraz akceptacji społecznej projektu.
Wybór wariantu
Projekt drogi został podzielony na dwa odcinki: Lubiatowo – droga wojewódzka nr 213 (około 11 km) oraz droga wojewódzka nr 213 – węzeł Łęczyce na S6 (około 16 km). Dla obu odcinków przygotowano dwa warianty przebiegu trasy. Preferowanym wariantem jest ten, który omija Choczewko i biegnie bliżej miejscowości Kurowo. Takie rozwiązanie ma na celu minimalizację negatywnego wpływu na lokalne społeczności i środowisko.
Kolejne etapy
Po uzyskaniu decyzji środowiskowej, kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawców robót w systemie „Projektuj i Buduj”.
Wykonawcy będą odpowiedzialni za opracowanie projektu budowlanego oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń, w tym decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po uzyskaniu wszystkich wymaganych decyzji, rozpoczną się adekwatne prace budowlane.
Droga do elektrowni atomowej. Korzyści
Nowa trasa zapewni skomunikowanie elektrowni jądrowej z drogą ekspresową S6 i przyniesie szereg korzyści. Inwestycja poprawi przepustowość układu komunikacyjnego, odciąży lokalne drogi i skróci czas podróży. Dodatkowo poprawi bezpieczeństwo użytkowników oraz zmniejszy negatywne oddziaływanie transportu na środowisko i warunki życia lokalnych społeczności.
mn