Od 29.1.2023 r. wnioski o wycinkę drzew będzie można składać online. Trzeba będzie podać obwód pnia lub pni na wysokości 5 cm oraz 130 cm od ziemi. W przypadku krzewów, o ile powierzchnia, jaką zajmują, będzie mniejsza niż 25 mkw., zezwolenie nie będzie potrzebne. Niezmiennie zaś wycinka dopuszczalna będzie w terminie od 15 października do 2 lutego – z uwagi na okres lęgowy ptaków.
Obowiązek występowania o pozwolenie obejmie przedsiębiorców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, osoby fizyczne, którym urząd wcześniej odmówił zgody, właścicieli nieruchomości, właścicieli urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, o ile drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń. Zezwolenia będzie wymagała wycinka np. w pasie drogi publicznej, na obszarach objętych ochroną krajobrazową. Ale obowiązek nie dotyczy osób prywatnych, które chcą dokonać wycinki niezwiązanej z działalnością gospodarczą.
– Zignorowanie obowiązku uzyskania zgody grozi karami administracyjnymi, nakładanymi na właściciela nieruchomości – tłumaczy dr Piotr Pałka z kancelarii radców prawnych Derc Pałka. To dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa.
Nieco inaczej jest w przypadku inwestycji budowlanej. Najpierw należy uzyskać pozwolenie na budowę lub pozwolenie na rozbiórkę. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku realizacji inwestycji liniowych celu publicznego, np. gazociągu.
Bez zezwolenia będzie można usuwać kilka gatunków drzew, choćby gdy na wysokości 5 cm od ziemi mają większy obwód pnia. Są to: kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa i platan klonolistny – choćby do 65 cm obwodu – oraz topola, wierzba, klon jesionolistny, a także klon srebrzysty – choćby do 80 cm obwodu. Ale zgodnie z drukiem sejmowym nr 2628 limity te mają być zmienione o dodatkowe 20 cm. Chyba iż gminy wprowadzą w ramach planów miejscowych ochronę drzewostanu.
Zieleń można chronić w gminie w ramach planów zagospodarowania przestrzennego, o czym mówi art. 83f ust. 14 lit. b ustawy z 16.4.2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 916).