Nowa era zrównoważonego budownictwa – odkryj platformę FoCA w nowym spocie PLGBC

informacjeprasowe.pl 1 dzień temu

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało spot, który zaprasza do korzystania z platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA. Bezpłatne narzędzie online ułatwia specjalistom z branży budowlanej szacowanie i optymalizację śladu węglowego budynków w zakresie faz A1-A3.

Krótki klip wideo przedstawia bezpłatną platformę edukacyjno-obliczeniową FoCA, która skierowana jest do architektów, inżynierów, wykonawców i innych specjalistów związanych z branżą budowlaną. Prezentuje możliwości i zalety korzystania z narzędzia, które pomaga oszacować ślad węglowy projektów budowlanych. Animacja podkreśla łatwość obsługi platformy i wspiera użytkowników w dokonywaniu bardziej zrównoważonych wyborów. Za realizację materiału odpowiada Impact Production.

– Zaprezentowany spot w przejrzysty i zwięzły sposób ukazuje główne atuty platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA, skupiając się na jej praktycznym zastosowaniu i korzyściach dla użytkowników. Wizualizacje i czytelny przekaz skutecznie zachęcają do zapoznania się z narzędziem i podjęcia działań na rzecz szacowania i optymalizacji śladu węglowego budynku w zakresie faz A1-A3 – podkreśla dr inż. Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Platforma edukacyjno-obliczeniowa FoCA to bezpłatne, przyjazne dla użytkownika narzędzie, które zapewnia dostęp do danych środowiskowych dotyczących materiałów i produktów budowlanych, a także mechanizmy służące do oszacowania śladu węglowego budynku w zakresie faz A1-A3 cyklu życia budynków. Jest to pierwsze polskie narzędzie z środowiskowymi danymi generycznymi dla polskich produktów konstrukcyjnych. Korzystanie z platformy jest całkowicie bezpłatne, zaś aby poznać jej pełne możliwości, należy się zarejestrować. Na stronie internetowej dostęna jest również szeroka sekcja edukacyjna pozwalająca na pozyskanie podstawowej i specjalistycznej wiedzy z zakresu szacowania śladu węglowego budynków.

– Jesteśmy w ważnym momencie znaczącej transformacji rynku Unii Europejskiej w kierunku zielonego ładu. Nowelizacja Dyrektywy EPBD i Rozporządzenia CPR powoduje, iż informacja środowiskowa stanie się wymaganym elementem oceny technicznej budynków (charakterystyka energetyczna) oraz elementem deklaracji adekwatności użytkowych (DoP) wszystkich wyrobów budowlanych w ciągu kliku najbliższych lat. W tym kontekście powstanie platformy FoCA otwiera możliwości i odpowiada obecnym potrzebom. FoCA mogłaby stać się krajowym repozytorium śladu węglowego wyrobów, na potrzeby obliczania śladu węglowego budynków. Narzędzie to daje możliwość zebrania w jednym miejscu danych środowiskowych o wyrobach, a baza taka mogłaby być w przyszłości szerzej wykorzystywana. Dla obliczania śladu węglowego budynków dane o wyrobach to dane najważniejsze – komentuje dr Michał Piasecki, pracownik naukowy Instytutu Techniki Budowlanej, współtwórca platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA.

Powstanie platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA jest ważnym krokiem w kierunku dekarbonizacji sektora budowlanego w Polsce. Swobodny dostęp do danych i zasobów pozwala ekspertom z sektora budowlanego podejmować bardziej ekologiczne i świadome decyzje.

Spot dostępny jest pod linkiem: https://youtu.be/_pT-xQUtMwU?si=eAKOeG8PqAQDEovf

Platforma edukacyjno-obliczeniowa FoCA: https://foca.plgbc.org.pl/

Platforma powstała w ramach projektu FoCA – Free of Carbon Architecture, który jest realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w konsorcjum z jednostkami badawczo-naukowymi z Polski i Turcji. Projekt dofinansowany z budżetu państwa przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach 33. konkursu Inicjatywy CORNET (COllective Research NETworking).

14 marca o godz. 10.00 zapraszamy na bezpłatny webinar, podczas którego przedstawimy działanie platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA – Optymalizacja śladu węglowego budynków: Platforma FoCA i innowacyjne projektowanie systemów HVAC.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny: https://plgbc.org.pl/wydarzenia/optymalizacja-sladu-weglowego-budynkow-platforma-foca-i-innowacyjne-projektowanie-systemow-hvac

Idź do oryginalnego materiału