MacKenzie Scott to bez wątpienia największa dziś filantropka wśród wszystkich miliarderów. Właśnie podsumowała rok 2024 i wychodzi, iż w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wsparła potrzebujących oraz misyjne przedsięwzięcia kwotą 2 miliardach dolarów darowizn. To oznacza, iż odkąd ogłosiła, iż zamierza rozdać na cele społeczne cały swój majątek, łącznie przekazała już 19,2 miliarda dolarów.
Większość z tej kwoty trafiło do organizacji społecznych i pozarządowych, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa ekonomicznego potrzebujących ludzi oraz tworzenia dla nich nowych możliwości rozwoju.Jednocześnie jak napisała Scott:„Poprosiłem zespół inwestycyjny, który pomaga mi zarządzać moimi aktywami, by maksymalnie zwiększyć wartość funduszy, które zamierzam rozdać”. To ma zwiększyć jej możliwości pomagania w przyszłości.
Większość majątku Scott pochodzi z akcji Amazona, które otrzymała po rozwodzie z założycielem firmy Jeffem Bezosem . Forbes szacuje jej obecny majątek na 31,7 miliarda dolarów i to pomimo rozdania blisko 20 mld USD.
Gabrielle Fitzgerald, założycielka i dyrektor generalna The Panorama Group, która analizowała strategię wspierania celów społecznych przez Scotta uważa, iż coraz większe znaczenie w przekazywanych przez Scott darowiznach zyskują te nastawione na walkę z ubóstwem i na wyrównywanie szans.
– Ona tworzy niesamowity wzór do naśladowania dla filantropów, chociaż wciąż nie widzę wielu, którzy poszliby za jej przykładem – powiedziała Associated Press Fitzgerald. – Ale to naprawdę pokazuje, iż wcale nie tak trudno rozdać dużo pieniędzy potrzebującym ich grupom
Scott ostatnio mówiła, iż nie lubi słowa „inwestowania w cele społeczne” i to co robi woli nazywać “poświęcaniem zasobów na użyteczny i istotny cel”. Scott realizując swoją misję, robi to nie tylko w tempie nieznanym do tej pory na świecie rewolucjonizując branżę “pomagania”, ale też promuje nowy model działania na tym rynku nazwany przez nią “filantropią opartą na zaufaniu”. Kiedy zaczęła ją wdrażać pięć lat temu wywołała swego rodzaju wstrząs w sektorze non-profit, bo udzieliła dużych dotacji ponad 2,4 tys. organizacjom non-profit bez żadnych warunków. Miliarderka mocno wierzy w swoją strategię, bo uważa, iż to usprawnia pomoc (obdarowani mogą więcej swoich zasobów przeznaczać na działalność pomocową, zamiast na pracochłonne rozliczania dotacji).
W 2024 r. doszło do tego jeszcze jednak zmiana. Zaczęły pojawic się darowizny powtarzalne, które trafiły do już wcześniej obdarowanych organizacji, takich jak CAMFED (wspierająca edukację dziewcząt w Afryce), Undue Medical Debt czy Enterprise Community Partners (zajmująca się mieszkalnictwem przystępnym cenowo). Ta ostatnia w dwóch darowiznach została wsparta niebagatelną kwotą 115 milionów dolarów. A to, iż granty Scott są nieograniczone żadnymi wstępnymi warunkami – organizacje non-profit aby wspierać swoje cele mogą je wykorzystać w dowolny sposób – czyni je wyjątkowo cennymi.
– Nie spodziewaliśmy się ich drugiego daru. Dotąd za każdym razem, gdy jej organizacja przyznawała finansowanie, jasno dawała do zrozumienia, iż organizacje nie powinny się spodziewać ponownie. Dlatego tak nas to zaskoczyło — tłumaczy Associated Press Shaun Donovan, szef Enterprise Community Partners. I jak dodaje pewnie znaczenie miało, iż nie wykorzystali jej pierwszego grantu na regularne wydatki operacyjne czy załatanie jakiejś dziurę w swoim budżecie.
Po pięciu latach filantropijnego aktywności Scott, coraz lepiej widać jej wpływ na całe sektory.
– Skala jej dotacji zmieniła nie tylko poszczególne organizacje, ale też całe sektory, takie jak tanie mieszkalnictwo – uważa Donovan.
Ten rok był też wyjątkowy w działalności Scott, ponieważ po raz pierwszy przyznała granty w ramach procesu aplikacyjnego. Zaskoczyła obdarowywanych, przyznając więcej pieniędzy większej liczbie organizacji, niż początkowo obiecała, przeznaczając 640 milionów dolarów na rzecz ponad 360 organizacji non-profit.