Niezwykle rzadkie zjawisko na Podlasiu. Nadleśnictwo pokazało zdjęcia. Niesamowite

4 godzin temu
Zdjęcie: FOT.AGNIESZKA SADOWSKA / Agencja Wyborcza.pl // istockphoto.com/ autor empire331


Pracownicy Lasów Państwowych co rusz zasypują nas nowinkami prosto z lasu. Tym razem obiektem westchnień stał się wyjątkowo rzadki okaz grzyba, którego zaobserwować można tylko dzięki niesamowitemu łutowi szczęścia. Sami leśnicy nie mogli wyjść z podziwu.
Jesienią, kiedy przemierzamy las, większość z nas skupia się na poszukiwaniu borowików, maślaków oraz innych smakowitych okazów. Okazuje się, iż w tym czasie natura może zaoferować nam znacznie więcej. Co prawda niektóre wyjątkowe owocniki nie nadają się do spożycia, ale za to można nimi nakarmić oczy. Na jedno z najrzadszych zjawisk natknął się leśniczy z Nadleśnictwa Białowieża. Odkryciem pochwalił się w sieci.


REKLAMA


Zobacz wideo Pościg za kierowcą. Przejechał po nodze żąbola


Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Białowieża. Leśnik dostrzegł wyjątkowo rzadki okaz grzyba
Na profilu Nadleśnictwo Białowieża, Lasy Państwowe w poniedziałek 21 października 2024 roku opublikowano zdjęcia, na których można zauważyć konary drzew porastające turkusowymi grzybkami przypominającymi drobne płatki. Jak piszą leśnicy, jest to naprawdę dość rzadkie zjawisko, a jeden z nich miał wystarczająco dużo szczęścia, aby się na nie natknąć.


Chlorówka - bo tak nazywa się ten wdzięczny grzyb, najczęściej objawia swoją obecność pod postacią zielono-niebieskawego zabarwienia drewna


- czytamy we wpisie. W poszukiwaniach tego wyjątkowego zjawiska warto skierować wzrok w kierunku dębowych konarów, ponieważ to właśnie na nich najczęściej wysypują się owocniki. Nie na darmo drzewo bywa określane "zielonym dębem" - to zaszczytne miano zawdzięcza właśnie chlorówce. Co ciekawe, zielono-niebieskie grzyby z łatwością mogą być wykorzystywane w celu wykonania różnego rodzaju ozdób, które będą zachwycać latami.


Najrzadsze grzyby w Polsce. Chlorówke znali nasi przodkowie
Chlorówka swoje charakterystyczne zabarwienie zawdzięcza ksylindeinie - składnikowi wytwarzanemu przez grzybnię. Zielonkawy kolor drewna stanowi atrakcyjny element wykorzystywany w różnego rodzaju ozdobach. Dużym atutem jest nie tylko jego oryginalny wygląd, ale wytrzymałość. Wyjątkowa barwa jest w stanie utrzymać się choćby przez kilkaset lat. Tej jesieni - jak podają leśnicy - szanse na zaobserwowanie chlorówki są nieco większe. Wynika to z rozmów i poczynionych obserwacji. Grzyby te preferują chłodniejsze okresy, dlatego końcówka jesieni oraz krótki okres zimowy to najlepszy czas, aby wybrać się do lasu w poszukiwaniu tego niecodziennego zjawiska.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału