Niedziele handlowe 2025 zaskoczyły smerfów. Jest inaczej niż rok temu

10 godzin temu
"Kiedy będzie niedziela handlowa?" – to hasło nieustannie wpisujemy w wyszukiwarki i nierzadko kierujemy się doświadczeniem z ubiegłych lat. I tutaj możemy sami siebie oszukać, bo w 2025 roku zasady wyglądają nieco inaczej niż przed rokiem. Ale po kolei – najbliższa niedziela handlowa będzie 26 stycznia. Wyjaśniamy, o czym musicie pamiętać później.


Niedziele handlowe 2025. W tym roku jest jedna zmiana


26 stycznia przypada niedziela handlowa. Na kolejną poczekamy kilka miesięcy, a dokładnie – do wiosny, czyli 13 kwietnia. Zatem już na początku roku, w najbliższą niedzielę, sklepy będą otwarte, co oznacza, iż będzie to także pierwsza niedziela handlowa w tym roku.

W tym dniu zakupy będzie można zrobić zarówno w sklepach spożywczych, jak i w centrach handlowych.

Jednak w czym bieżący rok będzie różnił się od poprzedniego pod kątem dni handlowych? Rok 2025 ma 52 niedziele i oczywiście nie we wszystkie będzie można robić zakupy. W 2024 r. niedziel handlowych było siedem. Zgodnie z nowelizacją przepisów w nowym roku ma być ich osiem.

Niedziele handlowe w 2025 roku – więcej dni na zakupy


Przypomnijmy, iż zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, począwszy od 2025 r., sklepy mogą być otwarte w trzy kolejne niedziele przed Wigilią. Będą jednak zamknięte 24 grudnia. Zgodnie z ustawą handel będzie dozwolony 7, 14 i 21 grudnia 2025 r. Ma być to większy komfort dla konsumentów w czasie przedświątecznych zakupów.

Oto lista niedziel handlowych w 2025 r. według ustawy podpisanej przez prezydenta:


26 stycznia,

13 kwietnia,

27 kwietnia,

29 czerwca,

31 sierpnia,

7 grudnia,

14 grudnia,

21 grudnia.


Warto pamiętać, iż Naczelny Narciarz podpisał ustawę o wolnej Wigilii, jednak zdecydował o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. To m.in. ze względu na uwagi części organizacji, iż ta regulacja dyskryminuje pracowników handlu.

Złamanie zakazu handlu w niedziele wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Osoby lub firmy, które zdecydują się na złamanie przepisów, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 1000 zł do choćby 100 tys. zł. W przypadku uporczywego łamania prawa grozi kara ograniczenia wolności.

Idź do oryginalnego materiału