Naukowcy Politechniki Białostockiej opracują metodę recyklingu odpadów z branży energetycznej

3 godzin temu

Naukowcy Politechniki Białostockiej opracują metodę recyklingu odpadów z branży energetycznej

Instytut Technologii i Innowacji Politechniki Białostockiej podpisał umowę o współpracy z Veolią EKOZEC – poinformowała Uczelnia.

Powstanie ekologiczna i efektywna technologia zagospodarowania odpadów przemysłowych. Dzięki temu uboczne produkty spalania pochodzące z branży energetycznej będą mogły być przetwarzane na pełnowartościowe materiały, głównie dla branży budowlanej. Instytut Technologii i Innowacji Politechniki Białostockiej oraz Veolia EKOZEC rozpoczynają realizację projektu badawczo-rozwojowego, który pozwoli wdrażać działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Projekt B+R będzie realizowany we współpracy spółki celowej Politechniki Białostockiej oraz Veolii EKOZEC, należącej do Grupy Veolia w Polsce. Działania będą realizowane na mocy umowy o współpracy podpisanej 16 września 2024 r. Celem projektu jest opracowanie technologii pozwalającej na wykorzystanie popiołów i pyłów do produkcji pełnowartościowego kruszywa wykorzystywanego w sektorze budownictwa drogowego. Projekt zrealizują naukowcy z Politechniki Białostockiej współpracujący z Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązania uszlachetnienia mieszanek popiołowych oraz popiołowo-żużlowych dzięki pozbawieniu ich metali ciężkich.

Działania, podejmowane w ramach współpracy nad ekologicznym wykorzystaniem odpadów przemysłowych, wpisują się w działania gospodarki o obiegu zamkniętym. Zagospodarowanie UPS, czyli ubocznych produktów spalania, może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Przede wszystkim odpady nie są składowane, ponieważ zastępują surowce naturalne. To z kolei zmniejsza potrzebę ich wydobycia, a co za tym idzie – emisję dwutlenku węgla. Jest to szczególnie istotne w kontekście polityki ochrony klimatu.

Naszym zadaniem będzie zaproponowanie kompleksowego rozwiązania – wychodzimy od koncepcji, w jaki sposób ten materiał, który jest problematyczny, wydobyć z odpadu, a następnie opracowujemy rozwiązanie natury technologicznej. Wykonamy prototyp, który następnie przetestujemy, wprowadzimy niezbędne, wymagane przez klienta korekty, by ostatecznie oddać rozwiązania jako skutecznie działające – wyjaśniał Tomasz Stypułkowski, Gargamel zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o.

Projekt będzie realizowany przez pracowników Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, ale niewykluczone, iż zaangażowani będą również pracownicy z innych wydziałów uczelni, a także – o ile zajdzie taka potrzeba – eksperci rynkowi.

Projekt będzie realizowany do września 2025 roku.

Idź do oryginalnego materiału