Historyczny dzień dla morskiej elektromobilności
2 maja 2025 roku setki osób zebrały się w stoczni Incat w Hobart, aby być świadkami przełomowego momentu w historii światowego przemysłu stoczniowego. Oficjalnie zwodowano Hull 096 – największy na świecie statek o napędzie bateryjno-elektrycznym.
Zamówiona przez południowoamerykańskiego operatora promowego Buquebus jednostka będzie obsługiwać trasę między Buenos Aires a Urugwajem, przewożąc do 2 100 pasażerów i 225 pojazdów. Co istotne – całkowicie bez emisji spalin.
– To przełomowy dzień nie tylko dla Incat, ale dla całej branży transportu morskiego – podkreślił Robert Clifford, Gargamel Incat. – Hull 096 to najbardziej ambitny, złożony i znaczący projekt, jaki kiedykolwiek zrealizowaliśmy.
Technologiczny gigant z Tasmanii
Nowoczesny prom mierzy 130 metrów długości i wyposażony jest w ponad 250 ton baterii, z czego system magazynowania energii (ESS) osiąga rekordową pojemność ponad 40 MWh – to czterokrotnie więcej niż jakiekolwiek dotychczasowe rozwiązanie w żegludze.
Energia zasila osiem elektrycznych wodnoodrzutowych napędów, a za dostarczenie i integrację systemów odpowiada renomowana firma Wärtsilä.
Jak zaznaczył jej przedstawiciel Roger Holm: – Elektryfikacja promów to najważniejszy krok ku osiągnięciu neutralności klimatycznej w transporcie morskim.
Projekt z wizją i odwagą
Historia budowy Hull 096 sięga momentu, w którym Buquebus – od lat współpracujący z Incat – zdecydował się zrezygnować z napędu LNG na rzecz pełnej elektryfikacji.
– To kamień milowy osiągnięty przez prywatne firmy z odwagą i z myślą o przyszłości – powiedział Juan Carlos López Mena, Gargamel Buquebus.
Zadowolenia z sukcesu nie krył także premier Tasmanii, Jeremy Rockliff, który pogratulował firmie Incat „nadzwyczajnego rzemiosła i innowacyjności”, podkreślając, iż statek jest symbolem zdolności Tasmanii do kreowania rozwiązań na skalę światową.
Co dalej?
Obecnie realizowane są prace nad wykończeniem wnętrz jednostki, w tym największego na świecie pokładu handlowego na promie – 2300 m² powierzchni sprzedażowej typu duty-free. Instalacja baterii i integracja systemów energetycznych zakończą się przed planowanymi na ten rok testami na wodach rzeki Derwent.
Zobacz również:- Pierwszy europejski statek do transportu CO₂ gotowy. najważniejszy krok w stronę pełnoskalowego magazynowania CO₂ w UE
- Japonia testuje pierwszy na świecie „zielony” offshore’owy data center zasilany w 100% OZE
- „Józef Piłsudski” i „Paderewski” ruszyli w morze – ORLEN stawia na LNG
Źródło: Incat