Największa sandomierska sala widowiskowa w remoncie

1 rok temu
Zdjęcie: 09.01.2023. Sandomierz. Remont Domu Katolickiego / Fot. ks. Grzegorz Słodkowski


Największa w mieście sala widowiskowa na 400 miejsc to główny atut Domu Katolickiego w Sandomierzu. To właśnie tam odbywa się gros wydarzeń artystycznych, ale również konferencje i sympozja naukowe. Budynek był jednak w złym stanie technicznym, dlatego niezbędny okazał się jego gruntowny remont.

Prace już trwają, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kuria diecezjalna otrzymała z tej instytucji prawie 3 mln zł. Rzecznik diecezji sandomierskiej, ks. Grzegorz Słodkowski informuje, iż dzięki wsparciu wykonywane są prace pozwalające na zmniejszenie zużycia energii. Dotychczasowe źródło ciepła zastąpiono gazowymi pompami ciepła, wymieniono instalację ciepłej wody, i centralnego ogrzewania. Wykonano też wentylację mechaniczną i klimatyzację w sali widowiskowej, a na budynku położony został nowy dach. Blask odzyska także elewacja. Te prace powinny zostać zakończone do czerwca tego roku.

Do całkowitego zamknięcia modernizacji potrzebne jest jednak jeszcze ok. 2 mln zł. Te fundusze pozwoliłyby na wyposażenie obiektu w profesjonalne oświetlenie estradowe i zakup nowych foteli dla publiczności. Kuria poszukuje pieniędzy na te zakupy.

Budynek Domu Katolickiego został wybudowany na bardzo grząskim, niestabilnym gruncie. Badanie metodą georadarową, wykonane przez ekspertów z Politechniki Świętokrzyskiej wykazały, iż obiekt został posadowiony na wąwozie zasypanym śmieciami. Z tego powodu, remont rozpoczął się od wzmocnienia ścianek działowych. W tym celu wylano nowe żelbetowe fundamenty.

Dom Katolicki w Sandomierzu został otwarty i poświęcony 5 czerwca 1938 roku przez biskupa Jana Kantego Lorka. Po wojnie, przez wiele funkcjonowało tam kino, które zostało jednak zamknięte na przełomie lat 70. i 80. ze względu na pękanie ścian obiektu. Budynek wrócił do Kurii Diecezjalnej na początku lat 90. Wtedy został gruntownie wyremontowany.

Idź do oryginalnego materiału