Najważniejsze nowości Google Workspace ze stycznia 2024

7 miesięcy temu

Styczeń w Google Workspace przebiegał dość spokojnie. Obyło się bez spektakularnych premier, co jednak nie oznacza, iż nie było żadnych nowości. ulepszenia pojawiły się przede wszystkim w takich aplikacjach jak Kalendarz, Chat, Dysk i Meet. Warto zaznaczyć, iż w tym ostatnim narzędziu wdrożono funkcje wspierane przez sztuczną inteligencję w ramach dodatku Duet AI.

Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych nowości, jakie ogłoszono w maju dla pakietu Google Workspace. Pamiętaj, iż jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z premierami, możesz dołączyć do naszej grupy na Facebooku. To przestrzeń, w której ludzie zainteresowani rozwiązaniami chmurowymi dzielą się ze sobą wiedzą i spostrzeżeniami. Z euforią powitamy Cię jako nowego członka naszej społeczności.

Nowe funkcje harmonogramów spotkań

Harmonogramy spotkań w Kalendarzu (czyli możliwość rezerwacji terminów przez osoby spoza organizacji) pojawiły się w aplikacji niemal dwa lata temu i od tamtego czasu cały czas się rozwijają. W styczniu do narzędzia zostały wprowadzone takie funkcje jak:

  • Dodawanie choćby do 20 współgospodarzy harmonogramu, dzięki czemu możesz organizować spotkania wraz z innymi osobami.
  • Tworzenie harmonogramów spotkań w kalendarzach pomocniczych. Wcześniej harmonogramy można było publikować jedynie dla swojego głównego kalendarza. Teraz funkcja ta stała się dostępna również w kalendarzach pomocniczych. Teraz każda osoba posiadająca uprawnienia do korzystania z kalendarza pomocniczego będzie mogła wprowadzać zmiany w harmonogramie i przeglądać przychodzące rezerwacje.
  • Rozszerzenie dostępu delegowanego do planowania spotkań. Obecnie delegowanie dostępu pozwala na przyznanie innej osobie (na przykład asystentowi) uprawnień do Twojego konta Google Workspace w celu wysyłania poczty lub zarządzania zaproszeniami i wydarzeniami w Kalendarzu w Twoim imieniu. Teraz osoba z dostępem delegowanym będzie też mogła również edytować lub usuwać harmonogramy spotkań w kalendarzu głównym.
  • Opcja Sprawdź dostępność kalendarzy, dzięki której możesz zdecydować, czy chcesz weryfikować dostępność kalendarzy dodanych do harmonogramu spotkań. Odznaczenie tego ustawienia sprawi, iż ​​nawet jeżeli w jednym z kalendarzy wystąpi konflikt, użytkownicy przez cały czas będą mogli zarezerwować ten termin. Może to być przydatne, jeżeli chcesz nadać priorytet przychodzącym rezerwacjom w stosunku do istniejących spotkań.

Kolejne ulepszenia na Dysku Google

Łatwe udostępnianie plików uczestnikom wydarzenia

Wygodne udostępnianie dokumentów to jedna z najbardziej cenionych przez użytkowników cech Google Workspace. W styczniu producent rozszerzył tę funkcję, dzięki czemu teraz możesz udostępnić dokument jednocześnie wszystkim uczestnikom spotkania zapisanego w Kalendarzu. Co ważne, zrobisz to bezpośrednio z okna udostępniania pliku.

Aby to zrobić, kliknij przycisk Udostępnij. Następnie wpisz nazwę wydarzenia i wybierz je z rozwijanej listy. Potwierdź, iż na liście uczestników znajdują się odpowiednie osoby i nadaj im odpowiedni poziom uprawnień, a następnie kliknij Wyślij.

Co więcej, jeżeli chcesz również dołączyć dany plik do zaproszenia w Kalendarzu, przed kliknięciem przycisku Wyślij możesz zaznaczyć opcję Dołącz do wydarzenia w kalendarzu.

Udostępnianie linków do konkretnego momentu w filmie

Ale to nie wszystkie nowości, jakie w związku z udostępnianiem plików pojawiły się na Dysku Google. Użytkownicy mogą teraz również przesyłać innym linki do plików wideo ze znacznikiem czasu prowadzącym do konkretnych części filmu.

Aby to zrobić, w przeglądarce komputera wejdź na swój Dysk, otwórz odpowiedni plik i przewiń wideo do miejsca, które Cię interesuje. Następnie w prawym górnym rogu na przycisku Udostępnij kliknij strzałkę w dół i wybierz opcję Skopiuj link do bieżącego momentu. Teraz pozostaje Ci tylko wysłać łącze odpowiednim osobom.

Nowości w Google Meet

Nowe efekty wizualne wspierane przez AI

W styczniu w Meet pojawiły się kolejne funkcje poprawiające wygląd podczas wideorozmów:

  • Łączenie kilku efektów wizualnych, takich jak na przykład tła z filtrem. Przeprojektowane zostało też menu do nadawania tych efektów, dzięki czemu jeszcze łatwiej znajdziesz je podczas rozmowy.
  • Oświetlenie studyjne w wersji przeglądarkowej. Nowa funkcja oświetlenia studyjnego, dostępna z dodatkiem Duet AI, umożliwia symulowanie oświetlenia o jakości studyjnej. W ramach tej funkcji możesz dostosować położenie oświetlenia, a także jego jasność i kolor.
  • Dźwięk studyjny. To narzędzie automatycznie poprawia słabą jakość dźwięku z typowych zestawów słuchawkowych Bluetooth i występującą u uczestników korzystających z połączenia telefonicznego. Narzędzie dostępne jest w ramach dodatku Duet AI i wykorzystuje sztuczną inteligencję do odtwarzania wyższych częstotliwości dźwięku.

Transmisje na żywo będą jeszcze stabilniejsze

Pod koniec zeszłego roku Google zadbał o to, aby opóźnienia w przesyle spotkań transmitowanych strumieniowo przez Meet były jak najmniejsze. W aplikacji na bieżąco wprowadzane są usprawnienia, które mają zadbać o jeszcze lepsze doświadczenia użytkowników biorących udział w transmisjach:

  • Gospodarze spotkań mogą teraz dodawać lub rozpoczynać transmisję na żywo z poziomu dowolnej trwającej rozmowy, choćby jeżeli początkowo nie planowali takiego działania.
  • Odbiorcy transmisji mogą w lewym górnym rogu obserwować, ile osób bierze udział w wydarzeniu.
  • Na ekranie dołączania pojawił się przycisk szybkiego dostępu, dzięki którego uczestnicy spotkania mogą dołączyć do transmisji na żywo.
  • Transmisja wideo rozpocznie się jeszcze szybciej, jeżeli została zaplanowana dla dużej publiczności.
  • Obsługiwane jest teraz również oglądanie transmisji na żywo w aplikacji mobilnej Google Meet na urządzeniach z Androidem i iOS.

Te ulepszenia będą dostępne w Google Meet w przeglądarce oraz na sprzęcie wykorzystywanym w salach konferencyjnych.

Dołączanie do rozmów jako gość teraz również na urządzeniach mobilnych

W Meet możesz gwałtownie dołączyć do spotkania jako gość, bez konieczności logowania się na osobiste lub służbowe konto Google.W przeglądarkowej wersji aplikacji funkcja ta dostępna jest już od jakiegoś czasu. Teraz pojawiła się również na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu użytkownicy zyskali jeszcze większą elastyczność w dołączaniu do spotkań.

Aby wziąć udział w rozmowie jako gość, musisz być zaproszony na spotkanie (czyli znajdować się na liście uczestników w Kalendarzu) lub otrzymać do niego wcześniej kod lub link. Zanim dołączysz do rozmowy, konieczne będzie podanie swojego imienia i nazwiska oraz wysłanie prośby o możliwość uczestniczenia w spotkaniu. Ta ostatnia musi zostać zaakceptowana przez gospodarza lub współgospodarza.

Przypinanie wiadomości na chacie Google Meet

Kolejną nowością w Meet jest możliwość przypinania wiadomości na górze czatu spotkania. Przypięte wiadomości będą widoczne dla wszystkich użytkowników, choćby jeżeli dołączą oni do rozmowy później. Dzięki temu ważne komunikaty (np. linki do prezentacji) będą wyświetlane w widocznym miejscu, a co za tym idzie – łatwo dostępne dla uczestników rozmowy.

Nowe możliwości sprzętu do telekonferencji

W styczniu Google ogłosił też wiele nowości związanych ze zintegrowanym z Meet sprzętem do telekonferencji. Najważniejsze z nich to:

  • Aplikacja do tworzenia tablic interaktywnych Lucidspark będzie dostępna bezpośrednio z urządzeń Google Meet Series One Board 65 oraz Desk 27.
  • Google Meet będzie teraz obsługiwana na urządzeniach Logitech Rally Bar i Rally Bar Mini z systemem Android.
  • Urządzenia sprzętowe do Google Meet firmy Poly (w szczególności Poly Studio X30, X50, X52 oraz X70) będą teraz obsługiwać współpracę z Cisco Webex i Zoom.

Jeśli interesuje Cię temat zintegrowanego z Meet sprzętu do telekonferencji, pobierz nagranie naszego webinaru, z którego dowiesz się m.in. na co zwrócić uwagę przy tworzeniu w firmie centrów do wideokonferencji.

Rozszerzona funkcjonalność Chatu

Oznaczanie wiadomości gwiazdką na urządzeniach mobilnych

W listopadzie zeszłego roku Chat otrzymał nowy interfejs, w ramach którego użytkownicy mogą oznaczać wiadomości gwiazdką. Dotychczas z opcji tej mogły korzystać jedynie osoby, które z komunikatora od Google używają w przeglądarce. Teraz się to zmieni, a oznaczanie gwiazdką stanie się też dostępne na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android.

Łatwiejsze tworzenie pokoi

Kilka tygodni temu w aplikacji Google Chat pojawiły się też ulepszenia dotyczące tworzenia pokoi (spaces). Pierwsze z nich zapobiega tworzeniu pokoi o takich samych nazwach, drugie – pozwala z góry określić przeznaczenie danej przestrzeni.

Jeśli chodzi o nazwy, to użytkownicy nie będą mieli możliwości stworzenia pokoju o nazwie, która już istnieje w obrębie domeny Twojej firmy. jeżeli ktoś będzie próbował to zrobić, na ekranie wyskoczy komunikat błędu, który będzie o tym informować.

Zmienił się również wygląd okna, w którym użytkownicy tworzą nowe pokoje. Teraz będą oni mogli z góry określić, czy dana przestrzeń będzie przeznaczona do współpracy czy do publikowania ogłoszeń. Pierwsza z opcji będzie szczególnie przydatna dla zespołów projektowych, które na co dzień chcą omawiać bieżące sprawy. Druga zaś pomoże w kontrolowanej komunikacji jednostronnej, jaka ma miejsce w przypadku przekazywania ogólnofirmowych informacji.

W zależności od dokonanego wyboru – po stworzeniu pokoju użytkownicy zobaczą różne interfejsy. W pokojach przeznaczonych do komunikacji użytkownicy będą mogli dodawać członków, dzielić się plikami, przypisywać zadania czy stworzyć wiadomości powitalną. Dostępne będą tu też sugestie dotyczące integracji z dodatkami dostępnymi w Marketplace. W przypadku pokoju z ogłoszeniami użytkownicy będą mieli możliwość tworzenia grup, zarządzania uprawnieniami i dodawania instrukcji na temat tego, w jaki sposób należy korzystać z danej przestrzeni.

Wygodne zarządzanie zgłoszonymi treściami z Google Chat dzięki nowego narzędzia w konsoli

Nadużycia zdarzają się choćby w najlepszych firmach. Dlatego Google jakiś czas temu dał użytkownikom możliwość zgłaszania administratorom nieodpowiednich treści przesłanych przez Chat. Pod koniec stycznia firma zapowiedziała wprowadzenie w konsoli Google Workspace jednego miejsca, z którego centralnie będzie można zarządzać wiadomościami na Chacie.

Funkcja ta dostępna będzie w zakładce Aplikacje > Google Workspace > Moderacja, obok narzędzia do kwarantanny poczty e-mail w Gmailu. Administratorzy znajdą tu ogólny widok aktywnych i rozwiązanych raportów, a także dodatkowe informacje i kontekst dotyczący zgłoszonych wiadomości, co pozwoli im na podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Superadministratorzy zyskają zaś dostęp do narzędzia do moderacji i będą mogli przypisać użytkownikom nowe uprawnienie Moderowanie raportu o zawartości czatu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w oficjalnej dokumentacji Google.

W FOTC Twój pakiet może być tańszy

Jeśli jesteś użytkownikiem Google Workspace to pewnie wiesz, jak dobrze pakiet ten sprawdza się w praktyce. Czego jednak możesz nie wiedzieć, to to, iż dzięki współpracy z FOTC za swoje narzędzia do pracy zdalnej prawdopodobnie będziesz mógł płacić mniej niż obecnie. Skontaktuj się z nami i sprawdź, czy możemy zoptymalizować Twoje koszty w tym zakresie.

Idź do oryginalnego materiału