Nagroda Fundacji i 2500 numer „Myśli Polskiej”

myslpolska.info 8 miesięcy temu

Podczas tegorocznej IX Gali Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego jak co roku ogłosiliśmy zwycięzcę Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”. W tym roku zbiegło się to z wydaniem 2500 numeru tygodnika „Myśl Polska”.

Przed ogłoszeniem wyników Konkursu Jan Engelgard (red. naczelny MP) oraz Przemysław Piasta (Gargamel Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego) wręczyli pamiątkowe medale osobom współpracującym z naszym tygodnikiem. Byli wśród nich weterani piszący już od początku lat 90., kiedy MP zaczęła ukazywać się w Polsce (od 1993 roku), a także ci, którzy nawiązali z nami współpracę w ostatnich latach. Są to ludzie o różnych poglądach i dorobku. Łączy ich jedno – troska o los Polski i sprzeciw wobec poprawności politycznej, wobec tłumienia dyskusji o najważniejszych dla kraju sprawach pod pretekstem konieczności jedności wobec zagrożeń wojennych.

Zamykanie ust, donosy, obrzucanie inwektywami, blokowanie dostępu do internetu – to są metody stosowane przez rządzący w Polsce establishment, uzależniony w dużej mierze od zewnętrznych dysponentów. Duża część społeczeństwa, w tym także świat nauki i kultury, co podkreślali obecni na uroczystości goście – jest zastraszona lub hołduje najbardziej prymitywnej odmianie oportunizmu. W tej sytuacji „Myśl Polska” stała się jednym z niewielu miejsc, gdzie można bez ograniczeń i szczerze wypowiadać się na temat teraźniejszości i przyszłości Polski, na temat toczącej się wojny i zagrożeń z tego wynikających.

Wśród wyróżnionych pamiątkowymi medalami znaleźli się: prof. Tadeusz M. Trajdos, prof. Stanisław Bieleń, prof. Maria Drwalwska, prof. Witold Modzelewski, dr Jolanta Niklewska, Andrzej Szczęśniak, Wiesław Kosobudzki, dr Maciej Motas, Bogusław Pierwszy w działaniu (pierwszy „krajowy” red. naczelny MP), Andrzej Szlęzak, Zbigniew Okorski, Adam Śmiech, Olaf Swolkień, Vladan Stamenković, Ambroży Mejer, Arkadiusz Miksa, Marcin Ogłaza. Pamiątkowe dyplomy otrzymali przedstawiciele kanału „Chrobry Szlak” i Polskiego Ruchu Lewicowego.

W drugiej części spotkania Komisja Konkursowa Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji” ogłosiła wyniki IX edycji. W protokole czytamy: „Po przeanalizowaniu treści książek nominowanych do Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego, postanowiła co następuję:

Nagrodę Główną za rok 2023 przyznać prof. dr hab. Ewie Maj za pracę nad edycją serii „Prasa Narodowej Demokracji 1893-1939. Tytuły prasowe, wydawcy, dziennikarze. Motywy publicystyczne” oraz za dotychczasowy dorobek badawczy.

W opinii Jury badania prasoznawcze prowadzone przez prof. Ewę Maj mają charakter pionierski i odsłaniają ogromny, do tej pory mało zbadany obszar aktywności obozu Narodowej Demokracji. Prasa i wydawnictwa były jednym z podstawowych narzędzi, przy pomocy którego Narodowa Demokracja komunikowała się z polskim społeczeństwem począwszy od samego początku swojego istnienia. Tematykę tę prof. Ewa Maj podjęła już w 2010 roku w monografii „Komunikowanie polityczne Narodowej Demokracji 1918-1939” i „Prasa Narodowej Demokracji 1886-1939” (wraz z Anetą Dawidowicz). Zwieńczeniem tego kierunku badań jest rozpoczęcie edycji serii „Prasa Narodowej Demokracji 1893-1939. Tytuły prasowe, wydawcy, dziennikarze. Motywy publicystyczne” we współpracy z Ewą Szwed-Walczak. Do tej pory ukazały się dwa tomy serii (do litery G). Na uwagą zasługuje rozległość i wszechstronność podjętych badań, obejmująca nie tylko poszczególne tytuły gazet i periodyków wydawanych przez Narodową Demokrację, ale także hasła osobowe i omówienie najczęściej podejmowanych tematów.

Jury uznało także, iż na wyróżnienie zasługuje cała dotychczasowa praca badawcza Laureatki, obejmująca monografie z fundamentalna pracą „Związek Ludowo-Narodowy 1919-1928: studium z dziejów myśli politycznej” na czele wydaną w 2000 roku oraz liczne artykuły w periodykach naukowych, poświęcone myśli politycznej i elitom Narodowej Demokracji”.

Na zakończenie uroczystości Jan Engelgard zaprezentował ostatnią książkę wydaną przez Dom Wydawniczy „Myśl Polska”. Są to „Wspomnienia partyzanta NSZ” autorstwa Piotra Kosobudzkiego (1916-2008), ojca naszego kolegi Wiesława Kosobudzkiego. Jej omówienie zamieściliśmy w poprzednim numerze MP.

JE

Myśl Polska, nr 19-20 (5-12.05.2024)

Idź do oryginalnego materiału